Biblioteka dla planety. Jak być bardziej świadomym i szkodzić mniej? – nagranie webinarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium zorganizowanego w ramach miesiąca tematycznego "EKOdziałania w bibliotekach na portalu labib.pl". Webinarium odbyło się 7 sierpnia 2020 r.

W czasie spotkania skupiliśmy się na organizowaniu biblioteki przyjaznej środowisku, zarówno wewnątrz, czyli jako miejsca pracy, ale też na zewnątrz, czyli jako miejsca zdobywania użytecznych informacji przez czytelnika i odbiorcę kultury.

Z webinarium dowiecie się m.in.:

  • co to znaczy być less waste i jakie globalne zagadnienia wiążą się z kryzysem klimatycznym;
  • na co zwrócić uwagę organizując spotkanie, warsztaty, konferencję;
  • dlaczego gadżety biblioteczne bywają newralgiczne i jak szukać alternatywnych rozwiązań;
  • jak dobrać literaturę do zagadnienia kryzysu klimatycznego w myśl opiniotwórczej roli bibliotek i gdzie znajdować sprawdzone informacji na jego temat.

Poznacie także przykłady wydarzeń, które można zorganizować w swojej instytucji kultury, żeby uwrażliwić odbiorców na zmiany klimatu i zaproponować im praktyczne rozwiązania.

Naszymi ekspertkami były, związane z Biblioteką Gdynia:

  • Hanna Łozowska – specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Entuzjastka odejścia od antropocentryzmu, ekologicznych rozwiązań i literatury non-fiction,
  • Małgorzata Trejtowicz – specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia, absolwentka polonistyki UG. Jako dziennikarka i redaktorka lifestylowa pisała o zdrowiu oraz zrównoważonych nawykach konsumpcyjnych. Pracowała też jako bibliotekarka w Bibliotece Gdynia.

Webinarium prowadziła Martyna Woropińska z FRSI.

Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” jest prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenie LABiB.

Obejrzyj nagranie (ok. 58 min.):