Self-publishing i techniki drukarskie, czyli jak samodzielnie zaprojektować i wykonać książkę (nagranie)

Publikujemy nagranie webinarium z 24 października 2022 r., poświęconego sposobom na zaprojektowanie i wydanie książki na zajęciach w bibliotece.

Booktok, fanzone, fanfiki… Możesz zostać twórcą/twórczynią jeśli tylko chcesz! No dobrze, ale jak zaprojektować i wykonać książkę?

Z nagranie dowiesz się, jak samodzielnie i z wykorzystaniem dostępnych narzędzi (które najpewniej masz już w swojej bibliotece) stworzyć niezależne wydawnictwo. Poznasz trzy różne rodzaje opraw książkowych. Dowiesz się też, jak przygotować plik do druku w sposób najbardziej eko, czyli ekonomiczny i ekologiczny.

Starsze dzieci i młodzież mogą w ramach zajęć „wydać” własne książki/opowiadania lub wykonać artbooki, szkicowniki czy notesy według swoich pomysłów i potrzeb. Z myślą o najmłodszych przygotowałam szybki sposób na prostą mini-książeczkę. Wspólnie możecie stworzyć swój lokalny, biblioteczny fanzin!

Uzupełnieniem webinarium jest zarys historii self-publishingu i zinów.

Małgorzata Załuska – projektantka, wytwórczyni, badaczka. Absolwentka Wydziału Wzornictwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2017). Jej projekty były pokazywane m.in. na festiwalach Gdynia Design Days, Łódź Design Festival czy Global Grad Show w Dubaju. Rzemieślniczka z pasji; jako wolontariuszka współtworzy projekty w otwartej, sąsiedzkiej stolarni na warszawskiej Woli. W praktyce zawodowej skupia się na projektowaniu ze społecznością (z wykorzystaniem design thinking i service design). Posiada doświadczenie w warsztatowej pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi oraz z osobami o szczególnych potrzebach. Interesują ją aktywizmy miejskie oraz craftivism. W wolnych chwilach przerabia, naprawia i szydełkuje.

Webinarium prowadziła Monika Schmeichel-Zarzeczna z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Obejrzyj nagranie (ok. 54 min.):

 


Webinarium odbyło się w ramach cyklu edukacyjnego będącego częścią projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni”.

Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni, to innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny, umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci i młodzież z Ukrainy i z Polski oraz ich opiekunowie, mogą skorzystać z nowoczesnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze. Biblioteki w ramach projektu otrzymują sprzęt niezbędny do realizacji programu, w tym komputery, interaktywne roboty, zestawy muzyczne i edukacyjne.