Jak opowiadać o działaniach biblioteki przed samorządem, czyli sprawozdanie z rocznej działalności

Dla większości osób występowanie publiczne to generator stresu, nocny koszmar lub zło konieczne. A już coroczne sprawozdanie z działalności dla samorządu wielu dyrektorom i dyrektorkom bibliotek wydaje się być kolejną czasochłonną, stresującą czynnością, z której efektami mało kto się zapozna i doceni. Chyba że… uatrakcyjnisz przekaz i przykujesz uwagę samorządowców, pokazując bibliotekę w zupełnie inny, atrakcyjniejszy sposób, a sobie ułatwisz zadanie uporządkowaną strukturą.

Jak? Zachęcamy, aby początek roku i sprawozdanie z działań biblioteki potraktować jako rzeczniczą okazję i, oprócz przygotowania samego dokumentu, przygotować również prezentację i wystąpienie przed samorządem.

Często bibliotekarze narzekają, że sprawozdań nikt nie czyta, dlatego proponujemy atrakcyjny (pod warunkiem przestrzegania zasad i nieprzeładowania treścią) i skuteczny sposób informowania samorządowców o działaniach, sukcesach i potrzebach biblioteki. Jeżeli nie mamy zwyczaju, że oprócz przesłania dokumentu prezentujemy również sprawozdanie na forum – to koniecznie zaproponujmy radzie lub komisji takie rozwiązanie. Na pewno nam nie odmówią, a żywy i atrakcyjny przekaz, zawsze będzie skuteczniejszy niż nudny, sprawozdawczy dokument.

W ramach dobrych praktyk prezentujemy sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie w formie prezentacji Power Point. Publikowana prezentacja wykorzystuje anglosaską strukturę STARR, która pomaga uporządkować treść wypowiedzi w pięciu punktach:

  • Situation (Sytuacja): Jaka była sytuacja wyjściowa? W tym miejscu opisujesz zasoby i wyzwania swojej biblioteki w roku, którego dotyczy sprawozdanie.
  • Tasks (Cele): Co chcieliście osiągnąć? Wymieniasz cele, które postawiliście, pokazujesz, co biblioteka próbowała osiągnąć.
  • Action (Działanie): Co i jak zrobiliście, aby osiągnąć założone cele? Tutaj opowiadasz działania, w prezentowanej dobrej praktyce zaproponowano strukturę KAWIE, która porządkuje działania biblioteki w pięciu obszarach i dzieli je aktywności związane z: kulturą, animacją, wiedzą, informacją i edukacją.
  • Results (Rezultaty): Co było rezultatem waszych działań? Jakie były największe sukcesy biblioteki?
  • Recommendation (Rekomendacje): Jakie macie potrzeby na kolejny rok? O jakie wsparcie apelujecie, aby móc odnosić jeszcze większe sukcesy?

Prezentowaną dobrą praktykę możesz pobrać w postaci otwartej do edycji prezentacji w programie Power Point, którą możesz potraktować jako formatkę do opisu własnych działań.

Dlaczego jest to dobra praktyka?

  • W sposób usystematyzowany prezentuje działania, sukcesy i osiągnięcia biblioteki.
  • Zawiera rekomendacje dla samorządowców, pokazujące konkretne możliwości wsparcia.
  • Przygotowanie struktury prezentacji się opłaca – Ty masz gwarancję, że nic ci nie umknie podczas wystąpienia, twoi słuchacze chętniej skupią się na atrakcyjnym przekazie – który zawiera podsumowanie i najciekawsze informacje.
  • Prezentację można wykorzystywać w kolejnych latach, uaktualniając dane i zdjęcia.

To skuteczne i proste w przygotowaniu narzędzie rzecznicze, zatem do dzieła!

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.