Klimat na dobrą książkę – Gdy w brzuchu burczy…, a apetyt rośnie i rośnie!

Przedstawiamy nagranie drugiego webinarium zorganizowanego w ramach konkursu "Klimat na dobrą książkę" FRSI i Wydawnictwa Widnokrąg. Webinarium poświęcone zjawisku konsumpcjonizmu oraz dystopijnym wizjom świata w książkach Wydawnictwa Widnokrąg odbyło się 27 marca 2024 r.

Była sobie raz kraina, która kiedyś tętniła życiem i lśniła zielenią, a teraz jest sucha i martwa. Mieszka w niej maleńka dziewczynka, która pewnego dnia spotyka na swej drodze gigantycznego kota o wiecznie burczącym brzuchu…

Webinarium jest inspirowane książkami wydawnictwa Widnokrąg wydanym w ramach projektów Gramy w zielone oraz Książki niosące nadzieję. Książki są świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat zagrożeń i problemów, z jakimi mierzy się współczesny świat oraz o tym, jak my się z tymi zjawiskami czujemy: co nas uszczęśliwia, a co wręcz przeciwnie.

Podejmując ten temat, dokładamy cegiełkę do edukacji ekologicznej i społecznej młodego pokolenia, by chciało bacznie przyglądać się światu, a także sobie samym, by nie bało się zadawać pytań i wyciągało własne wnioski, zgodnie z zasadą, że chcąc zmienić świat, najlepiej zacząć od siebie. I takie przesłanie niosą wspomniane historie. Oprócz wspaniałej, fascynującej przygody, czytelnicy znajdą w nich wiedzę i zachętę do myślenia, a to jest świetna baza do kształtowania odpowiedzialnych i zaangażowanych postaw.

Prezenter: Karol Baranowski – od piętnastu bibliotekarz-nauczyciel w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od jedenastu lat na 1/4 etatu bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Organizator i twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku. Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor szkolenia dla bibliotek: „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w instytucjach kultury”. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB. Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z FRSI.

Obejrzyj nagranie (ok. 48 min.):


Projekt „Gramy w zielone” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerami projektu są:

 

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.