20 godzin dla klimatu i środowiska. Zgłoś się na hackathon do 30 maja!

Jeszcze do 30 maja (do 15:00) możesz zgłosić swój zespół do udziału w pierwszym hackathonie Aktywnych Obywateli – Funduszu Regionalnego. Wraz z ekspertami i ekspertkami pochylicie się nad problemem, który chcecie rozwiązać i będziecie mieć okazję do zdobycia nagród o wartości do 5000 zł.

Współpracujesz z organizacją pozarządową? Dostrzegacie w Waszej społeczności wyzwania związane ze stanem środowiska i kryzysem klimatycznym? Weźcie udział w hackatonie Aktywnych Obywateli – Fundusz Regionalny i wspólnie z nami poszukajcie kreatywnych i skutecznych rozwiązań!

Kogo zapraszamy?

Was – ludzi, dla których tematy eko są ważne. Jeśli Wasza organizacja już działa na rzecz środowiska, to spotkanie jest dla Was! Jeśli chcielibyście bardziej niż dotychczas zaangażować się w proekologiczne działania bądź dopiero włączyć je w program Waszej organizacji – również Was zapraszamy!

Dlaczego hackathon?

Hackathon to specjalna i bardzo ciekawa formuła spotkania. Podczas wydarzenia czas na pracę będzie ograniczony. Będziecie mieć tylko (i aż) 20 godzin, ale i komfort skoncentrowania stu procent swojej uwagi na szukaniu rozwiązań. Obie te cechy hackathonu są dobrym paliwem dla kreatywności.

Hackathon zakończą prezentacje rozwiązań. Najlepsze zostaną wybrane głosami osób uczestniczących oraz osób eksperckich, doradzających Wam w trakcie wydarzenia. Wybrane rozwiązania zostaną nagrodzone (nagroda rzeczowa o wartości do 5 tysięcy złotych oraz dwie nagrody finansowe).

Niezależnie od nagród, każdy zespół zakończy hackathon z gotowym do wdrożenia pomysłem, skonsultowanym z ekspert(k)ami i osobami uczestniczącymi.

Co się wydarzy?

Wydarzenie rozpocznie się przed południem 19 czerwca, a zakończy po południu 20 czerwca. Będzie składać się z kilku części. Zaczniemy od definiowania potrzeb i propozycji wartości, żeby móc generować pomysły na rozwiązania znając perspektywę ich odbiorczyń i odbiorców. Specjalna sesja zostanie poświęcona na przygotowanie planu komunikacji pomysłu oraz prezentacji, która przedstawi jego główne założenia.

Każda część zostanie poprzedzona krótkim wstępem i instrukcją. Podczas kolejnych sesji, i pomiędzy nimi, będziecie mogły i mogli dyskutować między zespołami oraz konsultować sposób i efekty swojej pracy stacjonarnie i online z ekspertami i ekspertkami. Wypracowane rozwiązania zaprezentujecie podczas sesji kończącej (pitching).

Ekspertkami i ekspertami podczas pierwszego Hackathonu AO-FR będą:

  • Noemi Gryczko (learning experience designer, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) i Paulina Jędrzejewska (Fundacja Culture Shock) – service design,
  • Joanna Szymańska (AO-FR, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) – service design i komunikacja,
  • Monika Schmeichel-Zarzeczna (Sektor 3.0, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) – doświadczenie użytkownika (UX) i nowe technologie,
  • Gosia Świderek i Krzysztof Wychowałek (Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”) – działania ekologiczne.

Nowe kompetencje

Wydarzenie będzie też okazją do zyskania nowych kompetencji przez osoby z organizacji. Poznanie sposobu pracy metodą service design, która pozwala na szukanie rozwiązań skoncentrowanych na potrzebach użytkowników i użytkowniczek, może stać się ciekawym narzędziem i nową metodą pracy w organizacji, za każdym razem, kiedy stanie ona przed kolejnym wyzwaniem, któremu chce sprostać.

Jak się zgłosić?

To proste! Wystarczy wypełnić krótki formularz. Opiszcie w nim problem, dla którego rozwiązania chcecie szukać podczas hackathonu, a potem krótko uzasadnijcie, dlaczego – Waszym zdaniem – warto się nim zająć.

Do udziału zaprosimy ok. 10 trzyosobowych zespołów. Rekrutacja potrwa do 30 maja do godziny 15.00. Wybierzemy najciekawsze i najtrafniej opisane wyzwania, a wybrane zespoły poinformujemy o wynikach rekrutacji 31 maja. Zapewniamy i pokrywamy koszty zakwaterowania w Warszawie (z 19 na 20 czerwca) osób, które będą dojeżdżać do Warszawy (odległość do 20 km od granic miasta).

Przeczytaj więcej o Hackathonach Aktywnych Obywateli

Zapoznaj się z Regulaminem Hackathonu „20 godzin dla klimatu i środowiska”