Jak OCALIĆ ŚWIAT? Edukacja ekologiczna poprzez działania z wartościową książką dla dzieci w bibiotece – nagranie
Data publikacji: 13/02/25
Zagadnienia omawiane podczas webinarium:
- narzędzia do realizacji programu OCALIMY ŚWIAT (opowiadania znakomitych polskich autorów, scenariusze zajęć, tutoriale nt. narzędzi cyfrowych, scenariusze spacerów przyrodniczych, gra komputerowa online i inne),
- gdzie szukać rzetelnej wiedzy na tematy ekologiczne,
- działania Miejskiej Biblioteki Publicznej z poprzednich edycji programu,
- jak rozmawiać z dziećmi o wartościach, takich jak szacunek, mądrość, odpowiedzialność i uczciwość,
- jak skutecznie zaangażować dzieci i młodzież w czytanie i pracę projektową na rzecz najbliższego otoczenia.
Na webinarium wystąpiły:
Renata Migas – z wykształcenia magister socjologii. Starszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie. Od 2018 opiekuje się filią w miejscowości Długie (woj. lubuskie). Ekologia jest w kręgu jej zainteresowań od wielu lat, dlatego udział w programie OCALIMY ŚWIAT był dość oczywistym wyborem. Zaangażowana edukatorka od pierwszej edycji OŚ. W II edycji Programu OŚ wraz z koleżanką poprowadziła młodzież SP Długie do zwycięstwa – ich projekt „Krótkie życie ubrań” zdobył Grand Prix w konkursie na najlepszy projekt proekologiczny.
Joanna Górska – antopolożka kultury i animatorka, dyrektorka ds. współpracy i koordynatorka projektów w Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi program OŚ od jego pierwszej edycji.
Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z FRSI.
Obejrzyj nagranie (ok. 67 min.):
Organizatorem Programu OCALIMY ŚWIAT jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, jego partnerami strategicznymi – ING Bank Śląski S.A. i Visa, a partnerem merytorycznym – Fundacja WWF Polska. Realizację III edycji programu OŚ wspiera FRSI, która zadbała o bezpłatne pakiety książek dla bibliotek biorących udział w programie.