Jak uniknąć greenwashingu, czyli tzw. ekościemy – zapraszamy na webinarium

29 maja o godzinie 11:00 organizujemy trzecie webinarium w projekcie "Matematyka na zielono". Podczas webinarium opowiemy o tym, czym są ślad węglowy i wodny, oraz jak sprawdzać, czy rozwiązania reklamowane jako proekologiczne, faktycznie nimi są. Zapraszamy do udziału!

Webinarium kierujemy przede wszystkim do osób pracujących z dziećmi w szkołach i bibliotekach, ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych jego tematyką.

Wiele ostatnio podróżuję koleją i bardzo mnie cieszy, gdy mogę na bilecie przeczytać, że jadąc pociągiem, przyczyniam się do emisji do atmosfery znacznie mniejszej ilości dwutlenku węgla, niż gdybym jechał samochodem czy leciał samolotem. Wszak ślad węglowy to pojęcie, które do dyskursu weszło niedawno, i należy się cieszyć, iż jesteśmy uświadamiani w tak ważnej kwestii. Ale zaraz po rozpoczęciu podróży, otrzymuję w ramach poczęstunku butelkę z wodą o objętości 0,5 l, która wykonana jest z tworzywa PET. Wedle różnych szacunków, produkcja takiej butelki wiąże się z emisją do atmosfery od 1 do nawet 3 kg dwutlenku węgla. Oprócz pozostawiania istotnego śladu węglowego jej wyprodukowanie wiąże się również ze zużyciem ok 8 l wody, czyli pozostawieniem również śladu wodnego. Na webinarium chciałbym zaprezentować pomysł na zajęcia dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i kilka przykładów, które mają na celu pokazanie, czym jest ślad węglowy i ślad wodny, oraz jak sprawdzać, czy rozwiązania reklamowane jako proekologiczne faktycznie nimi są.

Nasz ekspert: Jan Mierzejewski – z wykształcenia i zamiłowania doświadczalny fizyk jądrowy, który uważa że „it’s okay to panic” i nie rozumie, czemu jego pokolenie udaje, że nic nie wie o katastrofie klimatycznej. Na co dzień freelancer, który trochę działa w nauce, trochę w IT, trochę w przemyśle i trochę w edukacji. Dobrze czuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zdolność szybkiej adaptacji i zróżnicowany zestaw umiejętności. Jako edukator stara się uczyć i promować interdyscyplinarne, oparte na eksperymencie, pracy praktycznej i zespołowej, STEAM-owe podejście do nauki. Uważa, że kreatywni młodzi ludzie muszą mieć czas, aby się kreatywnie nudzić. „Less is more” to jego belferskie motto.

Webinarium poprowadzi Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Uwaga! W trakcie webinarium zorganizujemy mini-konkurs, w trakcie którego będzie można wygrać pakiet książek dla swojej biblioteki!

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem:

https://frsi.clickmeeting.com/jak-uniknac-greenwashingu-czyli-tzw-ekosciemy/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z „Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego”.

Serdecznie zapraszamy!

 


Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z  Fundacją mBanku.