Matematyka na zielono. Dobre praktyki i pomysły bibliotek na zajęcia dla dzieci (i nie tylko), popularyzujące matematykę i ekologię

Przedstawiamy publikację z opisami działań bibliotek popularyzujących matematykę i ekologię, realizowanych (przede wszystkim) z dziećmi. Opisy pochodzą z relacji z wydarzeń, nadesłanych przez biblioteki uczestniczące w projekcie „Matematyka na zielono” oraz ze zgłoszeń do konkursu zorganizowanego w ramach projektu.

W dzisiejszych czasach, w których zmiany i technologiczne przewroty stały się codziennością, warto dawać dzieciom jak najwięcej okazji, by odkrywały swoje pasje i uzdolnienia. W Fundacji FRSI już od kilkunastu lat pracujemy z bibliotekami i wiemy, jak ważne są to miejsca dla dzieci i jak wiele tam się dzieje. To w bibliotece dzieci uczą się programować, świadomie i bezpiecznie korzystać z technologii czy współpracować w zespole. To tutaj uczą się przez zabawę. Biorą udział w inspirujących spotkaniach, podczas których dowiadują się, jak chronić świat przed konsekwencjami zmian klimatu. Tu czują się swobodnie i bezpiecznie. Rozwijają się, odkrywając i eksperymentując – nie muszą się obawiać ocen, błędów czy porażek. Tu mają swoją przestrzeń, książki, media, roboty edukacyjne, gry… oraz wszelką pomoc ze strony zaangażowanych bibliotekarek i bibliotekarzy.

Fundacja mBanku inwestuje w przyszłość dzieci, wspierając je w nauce matematyki. Pokazuje, że matematyka jest fascynująca i potrzebna w codziennym życiu. Przekonuje, że pomaga ona zrozumieć otaczający nas świat i że bez niej nie byłoby nowych technologii, sztucznej inteligencji, gier planszowych, a nawet… przepisu na ciasto.

mFundacja wydała książkę Mai Krämer pt. „Matematyka na zielono”. Książka odkrywa matematykę w przyrodzie, pomaga zrozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Książka stała się inspiracją do powstania projektu „Matematyka na zielono”, który połączył mFundację i Fundację FRSI w działaniach rozwijających pozaformalną edukację STEAM w bibliotekach. Razem zaprosiliśmy biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne do organizacji wydarzeń (spotkań, zajęć, warsztatów, gier miejskich itp.) dla dzieci, i nie tylko, z matematyką „na zielono” w roli głównej. Podczas wydarzeń biblioteki:

  • zachęcały do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu,
  • przybliżały prawa i pojęcia matematyki, pokazywały ją jako narzędzie, które pomaga zrozumieć świat,
  • rozbudzały ciekawość i inspirowały do refleksji nad zmianami klimatu,
  • zachęcały do uczenia się przez całe życie – poprzez zabawę, eksperymentowanie i wspólne działanie.

122 biblioteki, które dołączyły do projektu, otrzymały książkę „Matematyka na zielono” oraz wsparcie edukacyjne: scenariusze zajęć i cykl webinariów z pomysłami na działania. W wydarzeniach zorganizowanych przez biblioteki wzięło udział ponad 2000 osób. Były to spotkania, warsztaty, gry, pikniki edukacyjne, festiwale, quizy i zabawy. Ich różnorodność pokazuje, jaki potencjał mają biblioteki w rozwijaniu wiedzy i umiejętności młodych ludzi oraz w kształtowaniu ich postaw. Zamieszczamy opisy wybranych wydarzeń. Zapraszamy do lektury.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.