Motywują nas ludzie. Przewodnik dla grup działających lokalnie

Polecamy przewodnik, wydany przez Fundację Orange, którego autorem jest prezes FRSI Jacek Królikowski. Publikacja zawiera wskazówki na temat planowania działań lokalnych, a także inspirujące wypowiedzi i opisy doświadczeń osób zaangażowanych w takie działania. Zachęcamy do lektury.

Przeczytaj publikację „Motywują nas ludzie. Przewodnik dla grup działających lokalnie”: https://bit.ly/motywuja_nas_ludzie

Autorowi publikacji zadaliśmy trzy pytania: Dlaczego? Dla kogo? I skąd? Polecamy lekturę mini-wywiadu:

FRSI: Dlaczego warto się angażować w lokalne sprawy?

Jacek Królikowski: Bo zaangażowanie w sprawy publiczne na poziomie lokalnym jest podstawową formą aktywności obywatelskiej. Jest też okazją do rozwijania kompetencji potrzebnych w demokracji: identyfikowania potrzeb społeczności, planowania i realizacji działań angażujących mieszkańców, współpracy w zespole, szacunku dla innych i otwartości na dialog.

FRSI: Dla kogo jest ta publikacja?

JK: Mamy nadzieję, że przewodnik okaże się inspirujący dla lokalnych aktywistek i aktywistów niezależnie od tego, czy pracują w instytucji publicznej np. bibliotece, czy domu kultury, w organizacji pozarządowej lub stanowią część grupy nieformalnej.

FRSI: „Motywują nas ludzie” – skąd pomysł na taki tytuł?

JK: To najczęściej powtarzająca się odpowiedź przedstawicielek i przedstawicieli Pracowni Orange na pytanie o to, co ich motywuje do działań lokalnych. Poczucie, że inni z naszych działań korzystają, że w coraz większym stopniu biorą odpowiedzialność za rozwój własny i wspólnoty jest bowiem źródłem największej satysfakcji demokratycznych liderek i liderów. W przewodniku staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na kontekst wartości, bez których łatwo stracić z oczu to, co w działaniach lokalnych najważniejsze. Zależało nam też na tym, by pokazać aktywność obywatelską, jako okazję do rozwoju osobistego, grupy i całej społeczności.

W przewodniku przeczytacie m.in. o tym:

  • co jest ważne w działaniach lokalnych, czym jest dobro wspólne i czego może dotyczyć,
  • jak, ktok po kroku, planować działania lokalne,
  • jak pracować w zespole, z jakich narzędzi korzystać, jak usprawniać sobie pracę,
  • jak badać i analizować potrzeby lokalnej społeczności,
  • jak nawiązywać partnerstwa, z kim współpracować, jak robić to dobrze,
  • skąd wziąć środki na finansowanie działań lokalnych,
  • jak komunikować się z otoczeniem, jak skutecznie promować działania, jak prowadzić rzecznictwo.