Osoby z dysleksją w bibliotece – co warto wiedzieć?

Prezentujemy nagranie webinarium, podczas którego rozmawialiśmy na temat funkcjonowania osób z dysleksją oraz podpowiadaliśmy, jak uwzględniać potrzeby tej grupy, przygotowując ofertę biblioteki. Webinarium odbyło się 27 czerwca 2024 r.

Webinarium skierowane było do osób pracujących w bibliotece, które w swojej pracy mają kontakt z osobami neuratypowymi, w tym osobami z dysleksją.

Tematy omawiane w czasie webinarium to między innymi:

• czym jest dysleksja, na czym polega,
  • jak funkcjonują osoby z dysleksją, jakie mają potrzeby,
  • jakich trudności doświadczają takie osoby, jaki wpływ mogą mieć te trudności na czytanie i/lub korzystanie z bibliotek,
  • w jaki sposób można pracować z osobami z dysleksją,
  • jak projektować przestrzeń i ofertę biblioteki, by w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom tych osób.

Naszą ekspertką była Urszula Grzegorczyk – licencjonowana metodyczka programów Davisa®, członkini Davis Dyslexia Association International w USA oraz Davis Dyslexia Facilitators Association w Wielkiej Brytanii. Prowadzi Programy Davisa® dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące:

• korekcji dysleksji,
  • opanowania skupienia (ADD i ADHD),
  • opanowania matematyki.

Pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym z dysleksją, dyskalkulią, ADHD i ADD pokonać trudności z czytaniem, pisaniem, skupieniem uwagi, zrozumieniem matematyki. Autorka strony Akademia Dysleksji.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z FRSI.

Obejrzyj nagranie (ok. 58 min)

Projekt Książki bez granic realizujemy ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.