Ruszyła rekrutacja do projektu „LiBri”
Data publikacji: 25/11/24Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się obecnie społeczeństwa europejskie, w tym Polska, jest integracja osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa. Dynamiczne zmiany w strukturze społecznej, powodowane przez migracje, wymagają przyjęcia nowego, strategicznego podejścia w organizowaniu usług skierowanych do wszystkich osób tworzących lokalne społeczności. W strategii migracyjnej Polski pt. „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”, przyjętej przez rząd RP w październiku 2024 r., podkreślono rolę współpracy trzech aktorów instytucjonalnych: rządu, samorządów i organizacji pozarządowych w planowaniu działań integracyjnych. Świadome działania, poparte głęboką refleksją, ale i zaangażowaniem osób będących częścią wspólnoty lokalnej, mogą pomóc w zbudowaniu relacji opartych na wzajemnym rozumieniu, szacunku i zaufaniu.
Projekt LiBri jest próbą odpowiedzi na wymienione wyżej wyzwania i potrzeby. Naszym celem jest pomoc w opracowaniu i wdrożeniu lokalnych strategii, które – korzystając z doświadczeń i potencjału bibliotek publicznych – będą wzmacniać procesy integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa spoza Unii Europejskiej (tzw. obywateli państw trzecich).
Więcej informacji o projekcie „LiBri”
Kogo zapraszamy?
Do udziału w projekcie zapraszamy partnerstwa lokalne, w skład których wchodzą biblioteki publiczne, jednostki samorządu terytorialnego (gminy lub powiatu) oraz organizacje pozarządowe, grupy nieformalne działające lokalnie z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, a także wszystkie inne osoby, dla których integracja lokalnych społeczności z grupami mniejszościowymi (oraz społeczności z grupami) jest ważna.
Na etapie rekrutacji do projektu partnerstwo powinno się składać z co najmniej dwóch podmiotów – biblioteki publicznej i jednostki samorządu terytorialnego.
Czego oczekujemy?
- powołania przez podmioty zainteresowane udziałem w projekcie „LiBri” lokalnego partnerstwa na rzecz integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa;
- zobowiązania się przez strony partnerstwa do współpracy przy tworzeniu lokalnej strategii lub lokalnego planu na rzecz integracji obywateli państw trzecich (spoza Unii Europejskiej) na obszarze działania partnerstwa (w gminie lub powiecie);
- zapewnienia udziału wyznaczonych osób reprezentujących partnerstwo w szkoleniach, warsztatach i spotkaniach zaplanowanych wspólnie z realizatorem projektu (Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), podczas których wszystkie strony partnerstwa zaangażują się w przygotowanie i wdrożenie skutecznych systemowych rozwiązań lokalnych w zakresie integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa,
- dołożenia starań, aby wypracować lokalną strategię / lokalny plan na rzecz integracji obywateli państw spoza UE w 2025 roku oraz wdrożyć część z zaplanowanych działań do 30 kwietnia 2026 r. (strategia/plan może wykraczać poza okres realizacji projektu).
Co oferujemy?
- wsparcie eksperckie (w tym szkolenia, analizy powstających dokumentów i konsultacje) dla każdego partnerstwa biorącego udział w projekcie, na każdym etapie pracy nad lokalną strategią / planem integracji;
- materiały do pracy nad strategią (w tym przewodnik dla lokalnych partnerstw z opisem metodologii pracy, wytycznymi i szablonami dokumentów);
- warsztaty strategiczne (w formie webinarium oraz spotkań stacjonarnych dla osób reprezentujących każde partnerstwo);
- lokalne hackathony (w postaci otwartych konsultacji społecznych wypracowanych elementów strategii);
- wizyty studyjne (w miejscowościach z pozytywnym doświadczeniem we wdrażaniu strategii integracyjnych),
- indywidualną opiekę (uwzględniającą specyfikę, sytuację, możliwości i potrzeby środowiska lokalnego, w którym działa partnerstwo).
Więcej informacji o zakresie wsparcia oraz współpracy z partnerstwami w ramach projektu „LiBri” zawiera dokument „Opis przebiegu realizacji projektu”.
Jak się zgłosić?
- Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza online dostępnego pod adresem: https://forms.office.com/e/Gvp3rZUrjA.
- Do zgłoszenia należy dołączyć skan podpisanego przez zgłaszające się partnerstwo listu intencyjnego zgodnie ze wzorem dostępnym pod adresem: https://www.libri.org.pl/wp-content/uploads/2024/11/List-Intecyjny_LiBri_PL_WZOR.docx. W przypadku braku możliwości dołączenia w formularzu zgłoszeniowym linku do skanu, skan należy przesłać mailem na adres adriana.skutynska@frsi.org.pl.
Harmonogram rekrutacji
- do 24 stycznia 2025 r. – przyjmujemy zgłoszenia partnerstw poprzez formularz zgłoszeniowy online (oraz skany podpisanych listów intencyjnych, dołączone do formularza lub przesłane mailem);
- do 31 stycznia 2025 r. – organizujemy spotkania online z osobami reprezentującymi wybrane partnerstwa, które przesłały zgłoszenia;
- do 10 lutego 2025 r. – ogłosimy wyniki rekrutacji.
Spotkanie informacyjne
6 grudnia 2024 r. o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie informacyjne online, w trakcie którego:
- opowiemy, jak będzie przebiegała rekrutacja do projektu „LiBri”,
- przybliżymy kwestię wsparcia dla partnerstw, jakie oferujemy w ramach projektu,
- opowiemy, na czym będzie polegać współpraca nad tworzeniem lokalnej strategii / planu integracji,
- odpowiemy na Wasze pytania.
Link do rejestracji: https://bit.ly/webinarium_informacyjne_libri.
Umowa uczestnictwa
W procesie rekrutacji wybierzemy 12 partnerstw, z którymi podpiszemy umowy uczestnictwa w projekcie. Sygnatariuszami umowy będą partnerzy (biblioteka publiczna, samorząd lokalny, organizacja/grupa zrzeszająca osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa) oraz FRSI. Wzór umowy, przygotowany przez FRSI, zostanie zaadaptowany do potrzeb konkretnej gminy/powiatu oraz uzgodniony przez wszystkie zaangażowane strony – podmioty podpisujące, pod warunkiem zachowania zgodności z warunkami projektu.
Załącznikiem do umowy będzie roboczy plan współpracy na terenie gminy/powiatu, zgodny z harmonogramem projektu i zawierający:
- opis działań, do których realizacji i finansowania zobowiązuje się realizator projektu (FRSI);
- zakres obowiązków partnerstwa;
- robocze terminy spotkań, warsztatów i konsultacji.
Plan będzie tzw. „żywym dokumentem”, tzn. będzie mógł być modyfikowany w zależności od potrzeb partnerstwa i społeczności lokalnej.
Przed podpisaniem umowy oraz ustaleniem roboczego harmonogramu realizacji projektu zaproponujemy indywidualne spotkanie online z osobami reprezentującymi partnerstwo. W trakcie spotkania będziemy omawiać ofertę wsparcia w odpowiedzi na konkretne potrzeby oraz możliwości partnerstwa, przy zachowaniu założeń, celów oraz elementów projektu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w rekrutacji!
Dokumenty do pobrania:
- Regulamin rekrutacji
- Wzór listu intencyjnego
- Pytania zawarte w formularzu zgłoszeniowym (do zapoznania się z ich treścią przed wypełnieniem formularza)
- Opis przebiegu realizacji projektu
- Wzór umowy uczestnictwa w projekcie
Kontakt:
Pytania w sprawie rekrutacji prosimy kierować do Adriany Skutyńskiej, adriana.skutynska@frsi.org.pl.
Projekt „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji UE 2021-2027.