Tydzień z Internetem 2023 pod hasłem: „Ogarnij to! Kompetencje cyfrowe w czasach przełomu”

Zapraszamy biblioteki, szkoły i inne instytucje i organizacje do włączenia się w tegoroczną edycję europejskiej kampanii All Digital Weeks, która potrwa od 17 kwietnia do 7 maja 2023 r.

All Digital Weeks to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Wydarzenia w ramach kampanii (spotkania, szkolenia, konferencje, warsztaty itp.) odbywają się w bibliotekach, domach kultury, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Co roku w całej Europie bierze w nich udział ok. 100 000 osób.

W Polsce kampania znana jest pod nazwą Tydzień z Internetem – od 2011 roku koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Każdego roku kampanii towarzyszy motyw przewodni – temat, któremu poświęcamy więcej uwagi zachęcając do przybliżania go osobom uczestniczącym w wydarzeniach. W poprzednich edycjach takimi tematami były między innymi: stawianie pierwszych kroków w świecie cyfrowym, bezpieczne zakupy w internecie, uczenie się online, krytyczne myślenie czy przeciwdziałanie dezinformacji.

W roku 2023 jesteśmy świadkami spektakularnego postępu w rozwoju technologii cyfrowych. Udostępnione niedawno narzędzia sztucznej inteligencji potrafią tworzyć wysokiej jakości utwory w sposób nieodróżnialny od człowieka, prowadzić dyskusje na różnorodne tematy, generować oryginalne obrazy i poprawnie tłumaczyć teksty na języki obce. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja już wkrótce zrewolucjonizuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. W błyskawicznym tempie wdrażane są inteligentne usługi, które znacznie lepiej i efektywniej zaspokajają potrzeby odbiorców. Pojawiają się także poważne obawy o konsekwencje tak dynamicznego rozwoju zaawansowanych technologii.

Jednocześnie 40% dorosłych mieszkańców Europy, w tym 1/3 osób pracujących, nadal nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Niedostateczne kompetencje sprawiają, że – zwłaszcza teraz, w obliczu rewolucyjnych przemian – przepaść cyfrowa w społeczeństwach coraz bardziej się pogłębia.

Dlatego jak co roku zachęcamy do włączenia się w kampanię i organizacji wydarzeń przybliżających tematykę różnych aspektów technologii cyfrowych, wartościowych zasobów i umiejętności. Tematem przewodnim, jaki proponujemy w roku 2023, jest „Ogarnij to! Kompetencje cyfrowe w czasach przełomu”.

Materiały

Przygotowując wydarzenia w ramach kampanii możesz skorzystać z udostępnionych przez nas materiałów: scenariuszy zajęć, podpowiedzi, poradników czy nagrań webinariów. W tym roku polecane przez nas materiały dotyczą dwóch obszarów tematycznych:

Kompetencji cyfrowych przydatnych w rozwoju osobistym i zawodowym (w szczególności umiejętności sprawnego poruszania się po LinkedInie – serwisie dla osób poszukujących dobrej pracy i chcących rozwijać swoje zawodowe kontakty)

Możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja, a zwłaszcza takie narzędzia jak ChatGPT, oraz kompetencji, które warto rozwijać, by jak najlepiej wykorzystać AI

  • już wkrótce udostępnimy scenariusz spotkania poświęcony temu tematowi

Zachęcamy Was również do korzystania z kursów edukacji cyfrowej Learn My Way oraz innych zasobów edukacyjnych, jakie udostępniamy w ramach projektu Kompetencje 3.0.

Na polskiej stronie kampanii Tydzień z Internetem są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. Scenariusze znajdują się na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze. Można z nich skorzystać także w tym roku lub inspirować się nimi przygotowując wydarzenia wg własnego pomysłu.

Webinaria

Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch webinariach, podczas których przedstawimy materiały i omówimy szerzej zagadnienia, jakie proponujemy „do ogarnięcia” w tegorocznej edycji kampanii.

14 kwietnia, godz. 11:00-12:00: Ogarnij Linkedin! Jak możesz pomóc ludziom rozwijać kompetencje przydatne w czasach przełomu

Agnieszka Koszowska i Karol Kwiatkowski opowiedzą o tegorocznej edycji kampanii oraz pokażą kursy My Digital Life. Podczas webinarium:

  • dowiesz się, czym jest kampania All Digital Weeks i na jakie wyzwania obecnie odpowiada,
  • poznasz przydatne materiały i narzędzia promowane przez organizatorów kampanii,
  • poznasz kursy e-learningowe My Digital Life, które możesz wykorzystać w swoich działaniach edukacyjnych z młodzieżą i nie tylko,
  • dowiesz się, w jaki sposób kursy My Digital Life pomagają tworzyć atrakcyjne treści, budować marke osobistą w sieci, rozwijać bazę kontaktów, zaznaczać swoją obecność na LinkedInie i realizować cele (osobiste i zawodowe).

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem:
https://frsi.clickmeeting.com/ogarnij-linkedin-jak-mozesz-pomoc-ludziom-rozwijac-kompetencje-przydatne-w-czasach-przelomu/register

25 kwietnia, godz. 11:00-12:00: Co AI może dla Ciebie zrobić?

Kamil Śliwowski opowie o narzędziach generatywnej sztucznej inteligencji (m.in. ChatGPT). Narzędzia te potrafią z łatwością tworzyć treści i obrazy, które jeszcze przed niedawno wymagały bardziej zaawansowanych umiejętności cyfrowych. Czy AI faktycznie stanie się powszechnym asystentem zwiększających efektywność naszej pracy? A może podobnie jak z mediami społecznościowymi, po pierwszym zachwycie, dostrzeżemy wiele efektów ubocznych? To spotkanie będzie okazją, by przyjrzeć się, jak narzędzia generatywnego AI działają, co mogą zmienić w codziennej pracy, jak je wykorzystać i jakie umiejętności w sobie rozwijać, aby stosować je efektywnie i krytycznie. Podczas webinarium:

  • dowiesz się co przyspieszyło powstanie tak potężnych narzędzi jak chatGPT?
  • poznasz możliwości narzędzi AI do zastosowania w pracy, edukacji, animacji,
  • poznasz sposoby na pisanie efektywnych „promptów” czyli instrukcji dla AI oraz ich ograniczenia,
  • wypróbujesz (jeśli chcesz) narzędzia generatywnego AI.

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem:
https://frsi.clickmeeting.com/co-ai-moze-dla-ciebie-zrobic-/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z „Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego”.
https://biblioteki.org/webinaria/wazne-informacje-dla-uczestnikow-webinariow-organizowanych-przez-frsi/

Zapraszamy!

Konkurs

Wszystkie instytucje i organizacje, które dołączą do tegorocznej edycji kampanii, zaprosimy do udziału w konkursie na najciekawszą relację z wydarzenia zorganizowanego w czasie kampanii. Szczegółowie informacje o konkursie udostępnimy wkrótce.

Zgłoś swoją instytucję!

Biblioteki, szkoły i inne instytucje i organizacje, które chciałyby włączyć się w tegoroczną edycję kampanii, prosimy o rejestrację za pomocą formularza pod adresem: https://bit.ly/tydzien-z-internetem-2023

Kontakt

Pytania w sprawie kampanii prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl