XII Kongres Bibliotek „Na zdrowie!” – nagrania

24 listopada 2021 odbył się XII Kongres Bibliotek “Na zdrowie!”. W tym roku rozmawiać o tym, jak dbać o siebie i o swoje otoczenie, o trudnej sztuce samoakceptacji i o życiu w równowadze. Zapraszamy do obejrzenia nagrań wystąpień i rozmów z kongresu.

Na zdrowie! – jak zadbać o równowagę w życiu, relacjach i w świecie? I Julia Wizowska, Małgorzata Borowska

Postrzeganie terminu „zdrowie” zmienia się na przestrzeni ostatnich lat: już nie mówi on jedynie o ciele bez chorób, lecz o stanie, w którym jest nam dobrze. Wiemy też, jak to „dobrze” – w relacji z samym sobą, naszymi bliskimi czy światem/przyrodą – zbawiennie wpływa na zdrowie całego ciała. O tych połączeniach i o tym, jak pozostać w owej równowadze ze swoimi gościniami – Julią Wizowską (Na nowo śmieci) i Małgorzatą Borowską (House of Skills), rozmawia Aga Kozak.

Obejrzyj nagranie:

***

Codziennie masz wybór, czyli jak nasze małe decyzje przekładają się na zmiany dla planety? | dr Tomasz Rożek

Podczas swojego wystąpienia Tomasz Rożek wyjaśnia m.in.: – co to tak naprawdę znaczy „oszczędzać wodę”, co kryje się pod sformułowaniem „zużywać energię”, czy liczba surowców rzeczywiście jest skończona i czy sięgać po warzywa z marketu, zieleniaka czy raczej z własnego ogródka?

Obejrzyj nagranie:

***

Między regałami: czy biblioteka może być zero waste? | Agata Szczotka-Sarna

Dla bibliotekarek i bibliotekarzy biblioteka, to miejsce pracy, w którym spędzają wiele godzin. Dla czytelniczek i czytelników – najczęściej miejsce krótkiej wizyty, czasami spotkań. Jak w obu tych obszarach zadbać o kreowanie przestrzeni i procesów zgodnie z filozofią bez marnowania (zero waste) zasobów? Czy duch zrównoważonego rozwoju ujęty w celach ONZ może przeniknąć do biblioteki, by wspierać dobrostan i ekologię? Opowiada: Agata Szczotka-Sarna – Eko edukatorka

Obejrzyj nagranie:

***

Jak mówić o sobie dobrze? | Aleksandra Więcka

Jak mówić o sobie dobrze, ale tak, żeby inni nadal mnie lubili? Jak odkryć osobistą historię? Jak dzielić się sukcesami? Te pytania zadawały mi czytelniczki książki „Jak mówić o sobie dobrze?”. A jak jest z Tobą? Wiesz, ile jesteś warta i co potrafisz, ale masz wrażenie, że inni tego nie dostrzegają? Masz wątpliwości, czy wypada tak się „chwalić”? Nieświadomie stosujesz kalki językowe, które zamiast podkreślać twoje zasługi, umniejszają je?
Zmień to. Stwórz swoją własną „nową normalność”, w której normalne i oczywiste jest to, że zabierasz głos i otwarcie mówisz o tym, z czego jesteś dumna.

Obejrzyj nagranie:

***

Nie daj się wypalić! O wypaleniu zawodowym wśród bibliotekarek i bibliotekarzy | Marzenna Wojnar

Często nadchodzi niespodziewanie. Nagle zaczynasz mieć problemy z koncentracją, nie możesz zasnąć albo przeciwnie – przesypiasz całe weekendy. Praca w bibliotece, która dawała ci spełnienie i radość cieszy coraz mniej. Znasz to uczucie? To sygnał, by zastanowić się, co się dzieje i co z tym zrobić. W czasie spotkania zastanawialiśmy się, jak rozpoznać pierwsze symptomy wypalenia zawodowego, co robić, by się przed nim ustrzec i wreszcie jak poradzić sobie ze skutkami wypalenia.

Obejrzyj nagranie:

***

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak tworzyć przestrzeń edukacyjną w bibliotece? | Woletta Matusiak

Szukasz inspiracji do tego, jak efektywnie przekazywać wiedzę i odpowiadać na realne potrzeby uczestników zajęć? Zastanawiasz się jak najlepiej wykorzystać potencjał biblioteki, również szkolnej, do wzmacniania potencjału użytkowników? A może szukasz pomysłów na wzbogacenie zajęć o nowinki technologiczne?

Obejrzyj nagranie:

***

Instagram na zdrowie! Jak go wykorzystać w promowaniu biblioteki i literatury? | Diana Chmiel

Instagram kojarzy nam się często z aplikacją do selfie, która nie ma do zaoferowania nic wartościowego poza rozrywką. Podczas spotkania poznajemy go od drugiej strony – jako świetne narzędzie, które można wykorzystać do dotarcia do nowego czytelnika, podniesienia zaangażowania użytkowników, do promocji biblioteki i literatury. Poznajemy też konkretne przykłady dobrego użycia, wymienimy się pomysłami na instagramowe aktywności i zgłębimy zasady bezpiecznego działania, a wszystko dzięki Dianie Chmiel z Bardziej lubię książki.

Obejrzyj nagranie:

***

O sile samowspółczucia. Historia osobista | Anna Malinowska

Czym jest współczucie i jak je praktykować na co dzień? Jak wejść na ścieżkę kultywowania życzliwości, wyrozumiałości, wrażliwości, zrozumienia oraz odwagi wobec samej/samego siebie. Jak obudzić w sobie nastawienie samowspółczujące i stać się swoim przyjacielem. O tym wszystkim opowiedziała w swoim wystąpieniu gościni specjalna Kongresu – psycholożka Anna Malinowska.

Obejrzyj nagranie:

***

Rozmowa z Laureatkami Konkursu im. Olgi Rok: Aleną Janukovich, Moniką Bąder

Zwyciężczyniami tegorocznej edycji Konkursu im. Olgi Rok zostały: Alena Janukovich z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie i Monika Bąder z Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy w Dzielnicy Wola. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z Laureatkami.

Obejrzyj nagranie:


XII Kongres Bibliotek “Na zdrowie!” został zorganizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.