Zgłoś się do programu #Zmiana. Biblioteka: Laboratorium Przyszłości

Trwa nabór do 3. edycji bezpłatnego programu szkoleniowego online Stowarzyszenia Labib, skierowanego do osób pracujących we wszystkich typach bibliotek. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia.

Trzecia edycja kursu Biblioteka: Laboratorium Przyszłości skupia się wokół ZMIANY. Postpandemiczna rzeczywistość często określana jest terminem BANI — z języka angielskiego, jako skrót od określeń: Brittle — krucha, Anxious — niespokojna, Non-linear – nieliniowa oraz Incomprehensible — niezrozumiała. Zakłada to niepewność jutra i potrzebę gotowości na zmianę w każdej chwili. Jak oswoić tę zmienność, niepewność, kruchość, niepokój, nieliniowość i niezrozumiałość?

Na te pytania organizatorzy postarają się odpowiedzieć w najnowszej edycji kursu podczas czterech zjazdów.

Każdy ze zjazdów online będzie poświęcony osobnemu obszarowi:

  • Biblioteka i zmiana wewnętrzna
  • Biblioteka i zmiana lokalna
  • Biblioteka i zmiana globalna
  • Biblioteka i zmiana technologiczna

Zasady udziału

W programie mogą wziąć udział osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek. Kurs zaplanowany jest dla dwóch osobnych grup: kadry kierowniczej oraz bibliotekarzy, animatorów i edukatorów. Udział w kursie jest bezpłatny, ale wymagane jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Kwalifikacja będzie zależała od oceny komisji rekrutacyjnej, która zapozna się z Waszymi zgłoszeniami. W zgłoszeniach musicie uzasadnić, dlaczego zdecydowaliście się na udział w kursie oraz opisać, co możecie zaproponować w nim od siebie, gdyż będziemy go prowadzić zgodnie z naszym hasłem przewodnim „Dziel się wiedzą — mnóż pomysły”.

Co to oznacza? Każda sobota zjazdowa będzie dniem, w którym wkład merytoryczny zapewnią osoby trenerskie. W niedzielę zaś dostaniecie przestrzeń do dzielenia się wiedzą (w formie krótkich prelekcji, prezentacji dobrych praktyk itd.) oraz dyskusji wokół tematyki przewodniej zjazdu.

Aby ukończyć kurs, niezbędna będzie obecność na 75% czasu zjazdów, które odbędą się online, oraz ukończenie jednego ze wskazanych przez organizatorów darmowych kursów e-learningowych tematycznie powiązanych z programem kursu. Dlatego zawczasu należy zapoznać się z harmonogramem i nadsyłać zgłoszenia tylko w przypadku możliwości uczestnictwa w zjazdach.

Harmonogram

31 stycznia — termin nadsyłania zgłoszeń
14 lutego — ogłoszenie wyników naboru
2-3 marca I zjazd kadry kierowniczej
16-17 marca I zjazd bibliotekarzy/animatorów/edukatorów
13-14 kwietnia II zjazd kadry kierowniczej
27-28 kwietnia II zjazd bibliotekarzy/animatorów/edukatorów
11-12 maja III zjazd kadry kierowniczej
25-26 maja III zjazd bibliotekarzy/animatorów/edukatorów
8-9 czerwca IV zjazd kadry kierowniczej
22-23 czerwca IV zjazd bibliotekarzy/animatorów/edukatorów zjazd bibliotekarzy/animatorów/edukatorów
lipiec-sierpień — czas na ukończenie kursów e-learningowych
wrzesień — rozesłanie zaświadczeń ukończenia kursu

W trzecim kwartale roku zaprosimy Was na dodatkowy zjazd stacjonarny dla chętnych uczestników i uczestniczek kursu.

Ważna informacja na koniec

Sobota będzie przeznaczona na część merytoryczną dostarczaną przez osoby trenerskie z LABiBu. Ale za to niedziela będzie dla Was! W ten dzień zaprosimy Was do prezentowania własnych dobrych praktyk z omawianych obszarów zmiany oraz poprowadzimy Waszą dyskusję mu poświęconą. Dlatego w formularzu zgłoszeniowym prosimy o informację, czym jesteście się gotowi i gotowe podzielić z pozostałymi osobami. Nie bójcie się, we wszystkim pomożemy.

Źródło informacji: https://www.facebook.com/events/1115502936282390/

Zgłoszenia do programu należy przesyłać poprzez formularz dostępny tutaj: http://tinyurl.com/BLPzmiana

Termin zgłoszeń upłynie 31 stycznia 2024 r.

Pytania w sprawie programu prosimy przesyłać mailem na adres: stowarzyszenielabib@gmail.com