BiblioLABy 2021 – „Równowaga w rzeczywistości hybrydowej”

Program zrealizowany zostanie częściowo w formule online (wykład otwierający, debata podsumowująca), a częściowo w formule stacjonarnych warsztatów, które odbędą się w 7 województwach – lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim oraz zachodniopomorskim.

Charakterystyczną cechą ostatnich dekad jest ogromne tempo rozwoju i przemian zachodzących w świecie. Wymusza ono elastyczność i ciągłą redefinicję funkcji różnego rodzaju instytucji i organizacji, w tym również bibliotek. Dodatkowo minione miesiące, naznaczone koronawirusem, przyspieszyły zapoczątkowane już wcześniej zmiany w niektórych obszarach życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Jako przykład można podać chociażby możliwości (a także problemy) związane z wprowadzeniem pracy zdalnej, ekspansję technologii w edukacji czy medycynie oraz naukę cyfrowej równowagi.

Projekt BiblioLABy 2021 – „Równowaga w rzeczywistości hybrydowej” ma za zadanie pomóc bibliotekarzom w rozwijaniu kompetencji potrzebnych do efektywnego funkcjonowania w zmieniających się realiach.

Spotkania organizowane są z myślą o dzieleniu się praktyczną wiedzą, integracji lokalnych środowisk branżowych i nawiązywania relacji. Ideą wydarzenia jest wymiana doświadczeń pomiędzy bibliotekarzami działającymi na terenach poszczególnych województw.

PROGRAM ONLINE: 
  • 11 października: Biblioteka w rzeczywistości VUCA i kompetencje przyszłości – Bartosz Sobotka, (online: https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib)
  • 15 października godz. 12.00: Różne kraje – jedna biblioteka – debata podsumowująca (moderator: Jolanta Janiec, uczestniczki: Katarzyna HałaBura (Londyn), Bożena Szwed (Mississauda), Natalia Gromow (Gdynia)

ZJAZDY STACJONARNE:

BIBLIOLAB LUBELSKIE
BIOTEKA - Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie (Aleje Racławickie 11, Lublin)
14 października
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-lubelskie/ 
 
BIBLIOLAB ŁÓDZKIE
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, (ul. Piotrkowska 282)
15 października
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-lodzkie/ 
 
BIBLIOLAB MAŁOPOLSKIE
Kraków, Gorlice
12 października
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-malopolskie/ 
 
BIBLIOLAB MAZOWIECKIE
Biblioteka Publiczna w Piasecznie CEM (ul. Jana Pawła II 55)
14 października
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-mazowieckie/
 
BIBLIOLAB POMORSKIE
Biblioteka Śródmieście - Filia Biblioteki Gdynia (ul. Władysława IV 7-15, Gdynia)
13 października 
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-pomorskie/ 
 
BIBLIOLAB ŚLĄSKIE
Biblioteka Śląska (Plac Rady Europy 1, Katowice)
14 października
Więcej informacji/ Program: https://labib.team/bibliolab-slaskie/ 
 
BIBLIOLAB ZACHODNIOPOMORSKIE
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Sowińskiego 68, Szczecin)
12 Października
 

Projekt “BiblioLABy 2021” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.