Dołącz do kampanii „Tydzień z Internetem 2021”!

Rok temu w Polsce wprowadzono pierwszy lockdown. Większość z nas z dnia na dzień musiała zacząć pracować i uczyć się zdalnie. Powszechne stały się zakupy przez internet, e-wizyty u lekarza, załatwianie spraw urzędowych online, wirtualne treningi czy spotkania z przyjaciółmi. Znaczna część naszego życia – osobistego i zawodowego – niezależnie od naszej chęci czy woli przeniosła się do sieci. Wymagało to nabycia, często w bardzo krótkim czasie, przynajmniej podstawowych umiejętności komunikowania się za pomocą technologii. Jednak oprócz takich umiejętności w tym szczególnym czasie potrzebne są jeszcze inne cyfrowe kompetencje, dzięki którym będziemy umieć dbać o bezpieczeństwo w internecie oraz mądrze korzystać z jego zasobów. 

Od ponad dziesięciu lat w ramach kampanii „Tydzień z Internetem” pokazujemy siłę internetu. Przekonujemy, że warto korzystać z dostępnych tam niezliczonych zasobów wiedzy, tak aby życie nasze i naszych bliskich było lepsze, bogatsze, wygodniejsze. Zwracamy też uwagę na potrzebę bardziej świadomego korzystania z internetu. Zachęcamy do rozwijania nie tylko podstawowych kompetencji cyfrowych, ale też umiejętności krytycznego myślenia, oceny rzetelności informacji, a także umiejętności samodzielnego uczenia się i korzystania w tym celu z zasobów online.

Również w tym roku zachęcamy biblioteki, szkoły oraz inne zainteresowane instytucje i organizacje do udziału w kampanii i promowania idei rozwoju kompetencji cyfrowych!

Motywem przewodnim polskiej edycji kampanii jest “My Digital Life”

Tygodniem tegorocznej kampanii będzie 22-28 marca 2021, lecz wydarzenia pod szyldem Tygodnia z Internetem można organizować od 1 marca do 16 kwietnia 2021 r. 

Zarejestruj swoją instytucję!

Aby zarejestrować udział w kampanii, należy wypełnić formularz dostępny pod adresem:
https://rejestracja.frsi.org.pl/pr/TzI2021/create

Zarejestrowane instytucje i organizacje będą widoczne na mapie dostępnej na tej stronie:
https://rejestracja.frsi.org.pl/pr/TzI2021

Scenariusze

W ramach Tygodnia z Internetem 2021 przygotowaliśmy dwa scenariusze zajęć, które można przeprowadzić w formie zdalnej w szkole, bibliotece, pracowni komputerowej, domu kultury, muzeum lub w różnego typu organizacjach. 

  • Pierwszy z nich, „Wizerunek w sieci”, dotyczy bezpieczeństwa w internecie. Jest to propozycja spotkania, którego celem jest uwrażliwienie na to, czego nie pokazywać i nie udostępniać w mediach społecznościowych lub podczas pracy i nauki zdalnej.
  • Drugi scenariusz, „Kolekcjonerzy sztuki”, pokazuje, w jaki sposób można korzystać z zasobów internetu, rozwijając swoje zainteresowania lub jak przetwarzać udostępnione na wolnych licencjach dzieła, tworząc własne prace.

Scenariusze powstały w ramach projektu “My Digital Life”, który Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Microsoft Polska. Gorąco zachęcamy też do udostępniania i dzielenia się również innymi zasobami edukacyjnymi powstałymi w ramach projektu “My Digital Life” i dostępnymi na stronie projektu. Znajdują się wśród nich nagrania z webinariów, screencasty i artykuły eksperckie.

Na polskiej stronie kampanii "Tydzień z Internetem" są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. W czasie minionych dziewięciu edycji zajmowaliśmy się takimi tematami, jak: aktywność osób starszych, nowe technologie dla osób z niepełnosprawnościami, zakupy w internecie, rozwijanie pasji i zainteresowań, “fake newsy” i krytyczne myślenie.

Scenariusze znajdują się na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze

Serdecznie zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje kulturalne i edukacyjne do udziału w kampanii!

Kontakt:

W przypadku pytań dotyczących kampanii, problemów z rejestracją itp. prosimy o kontakt mailowy z Agnieszką Koszowską: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.

 


"Tydzień z Internetem" (All Digital Week) to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

***

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Microsoft Polska od 2020 roku realizuje projekt My Digital Life w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability. Wspiera dorosłych oraz dzieci i młodzież w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i informatycznych. Podczas webinariów, warsztatów i kursów online przybliża uczestnikom narzędzia pracy zdalnej oraz rozwija kompetencje cyfrowe niezbędne do jej wykonywania, a także przekazuje wiedzę konieczną do uruchomienia własnego biznesu online.

Firma Microsoft pomaga 25 milionom osób zdobyć nowe umiejętności cyfrowe. Sprawdź ofertę darmowych kursów online!