Jak TechSoup Polska pomoże Wam stworzyć biblioteki jutra?

Materiał przygotowany przez zespół Programu TechSoup Polska 

Postępująca cyfryzacja niemal wszystkich dziedzin życia wymaga korzystania z coraz bardziej zaawansowanych technologicznych rozwiązań. Może Wam w tym pomóc Fundacja TechSoup, która od ponad 10 lat wspiera biblioteki, muzea i organizacje pozarządowe w dostępie do nowych technologii. W trakcie naszych szkoleń, kursów i webinariów, uczymy jak - korzystając z technologii - opowiedzieć swoją historię, przyciągnąć sojuszników oraz zdobyć środki na działalność. Dzięki współpracy z lokalnymi i globalnymi Partnerami oraz Darczyńcami, umożliwiamy korzystanie z najnowszych wersji popularnych programów poprzez dostęp do dotacji i zniżek oraz zakup tańszego sprzętu komputerowego klasy business. Dla wielu bibliotek jest to możliwość zaoszczędzenia aż do 75% budżetu na wydatki związane z technologią. Poniżej przedstawiamy zestawienie oferowanych przez nas produktów, dobranych do potrzeb bibliotek.

7 przydatnych produktów dla bibliotek

Produkty firmy Microsoft (Windows, Office)

Najnowsze oprogramowanie to nie tylko szybsze wykonywanie zadań za pomocą zaawansowanych, intuicyjnych aplikacji. Aktualny Windows 10 PRO zapewnia również ochronę przed wirusami lub innym złośliwym oprogramowaniem, a także obsługuje interfejs dotykowy. Pozwala na przywrócenie niepoprawnie działających komputerów do podstawowej wersji systemu, zawiera dodatkowe języki wyświetlania i ułatwia zmianę języka w środowiskach międzynarodowych. Office Standard 2019 to kultowy pakiet biurowy w nowej odsłonie – zestaw narzędzi niezbędnych do prezentacji projektów, przygotowywania sprawozdań, publikacji i baz danych. Jego wersja online, Microsoft 365, pozwala na łatwe udostępnianie plików, współpracę nad nimi, uzyskanie do nich wglądu i komentowanie. Microsoft Teams (dostępny w ramach Microsoft 365) zagwarantuje twojemu zespołowi sprawną komunikację. W TechSoup Polska oferujemy bibliotekom szkolenia i kursy dotyczące Microsoft 365 oraz wsparcie w zakresie wdrażania wszystkich produktów Windows.

Uwaga: biblioteki nie mogą ubiegać się o dostęp do Microsoft 365 w ramach TechSoup Polska (przyznajemy licencje dla organizacji pozarządowych), ale mogą go uzyskać dołączając do Programu Microsoft Edukacja. 

Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Cloud to zestaw najlepszych aplikacji komputerowych i mobilnych umożliwiających realizację nawet najbardziej kreatywnych pomysłów. Zawiera on między innymi Photoshop, Illustrator, InDesign oraz Premiere Rush – aplikacje do edycji zdjęć, video i materiałów do druku, tworzenia infografik, a także pracy na plikach PDF. Oprócz palety przydatnych programów Adobe Creative Cloud daje również 100 GB przestrzeni dyskowej w chmurze na potrzeby udostępniania plików.

Narzędzie do e-mail marketingu, webinarów i tworzenia stron internetowych: GetResponse

GetResponse to kompleksowa platforma do email i online marketingu, ostatnio zyskała także nową funkcjonalność – kreator stron internetowych. GetResponse pomoże Wam pozostać w kontakcie z partnerami i użytkownikami Waszych bibliotek, a także szeroko promować biblioteczną ofertę i wydarzenia.

Program do wideokonferencji: Zoom

Zoom to popularna platforma do spotkań online, do których można dołączyć z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. Umożliwia ona organizację wideokonferencji, prezentacji lub szkoleń dla zespołu biblioteki ale też prowadzenie spotkań online z mieszkańcami.

Elektroniczny podpis: Autenti lub Docusign

Powyższe aplikacje ułatwiają podpisywanie i wysyłanie dokumentów oraz zarządzanie nimi. Zastąpią one: drukowanie, faksowanie, skanowanie i przesyłanie dokumentów pocztą, dzięki w pełni cyfrowemu procesowi decyzyjnemu. Zarówno Autenti, jak i DocuSign zapewnią ci wygodę, dzięki automatycznej archiwizacji dokumentów w bezpiecznej chmurze.

Antywirusy: Bitdefender lub  NortonLifeLock

Bitdefender jest oprogramowaniem zabezpieczającym, które chroni laptopy, komputery stacjonarne, serwery oraz maszyny wirtualne przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i implementującym niepożądane funkcje

NortonLifeLock ochrania komputery, tablety i smartfony przed najnowszymi zagrożeniami internetowymi. Większość działań wykonuje w tle, zużywając niewiele zasobów systemowych i wymagając niewielkiej interakcji z użytkownikiem. Umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniami w organizacji bez konieczności korzystania z serwera.

Sprzęt komputerowy Flex IT

Są to w pełni odnowione używane urządzenia, najbardziej znanych marek jak Dell, HP, Lenovo, Apple, które przeszły restrykcyjne testy sprawności technicznej i stanu estetycznego. Każdy komputer oferowany przez TechSoup jest dokładnie sprawdzany, czyszczony, ma bezpieczny wyzerowany dysk i nową instalację Windows 10 Pro. W cenie produktu jest też gwarancja door-to-door, którą można wydłużyć do 3 lat.

Wsparcie techniczne, edukacja i granty 

TechSoup Polska to nie tylko tańsze oprogramowanie i sprzęt. Pomagamy również we wdrażaniu i adaptowaniu nowych technologii w bibliotekach. Jesteśmy w stanie skonfigurować waszą pocztę (Outlook czy Gmail) oraz przenieść (zmigrować) dotychczasowe zasoby z innego serwera.  Zdajemy sobie sprawę, że przejście z jednego systemu na drugi nie zawsze jest łatwe - może towarzyszyć Wam uczucie niepokoju (gdzie teraz będzie moja poczta, moje dokumenty), frustracji (do tej pory robiłem / robiłam to inaczej). Wspieramy Was realizując pełny pakiet szkoleń wdrażających od zalogowania się do nowego systemu, przechodząc przez podstawowe funkcjonalności systemu oraz ćwicząc umiejętności z poszczególnych aplikacji. Wiemy, że aby zespół rozpoczął efektywną współpracę w nowym środowisku, powinien zostać przeszkolony tak aby wszystkie tworzące go osoby nabyły w tym samym czasie nowe komptencje. 

 

Edukacja - szkolenia, kursy i artykuły z rekomendacjami

Jeżeli chcecie być na bieżąco z nowościami technologicznymi, rekomendacjami produktów albo jesteście ciekawi różnic w funkcjonowaniu poszczególnych narzędzi, zachęcamy do lektury artykułów na naszym blogu.
Natomiast jeżeli interesuje Was zdobycie nowych umiejętności, chcecie przejść na poziom ekspercki w planowaniu swojej komunikacji, tworzeniu angażujących spotkań online lub dowiedzieć się, jak efektywnie komunikować się w newsletterach, zajrzyjcie do działu Edukacja na naszej stronie, w którym znajdziecie informacje o aktualnych szkoleniach, kursach czy webinariach, a także nagrania webinariów, które już się odbyły.

Zajęcia z kodowania – szansa dla młodych. Jak zdobyć mikro-grant na realizację wydarzeń?

Coraz częściej (szczególnie w mniejszych miastach i wsiach) biblioteki publiczne zyskują status centrów kultury, czy lokalnych świetlic, dzięki regularnej organizacji rozmaitych zajęć dla dzieci i młodzieży. Takie spotkania mają na celu inspirowanie najmłodszych oraz nauczenie ich umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Dzięki stworzeniu przyjaznych dla dzieci sposobów nauczania, łatwości opanowania podstaw oraz swemu przyszłościowemu charakterowi, kodowanie jest jednym z najczęściej wybieranych tematów zajęć. Program TechSoup Polska już po raz piąty realizuje projekt Meet and Code, którego celem jest wprowadzenie dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 24 lat w świat technologii oraz programowania. W Meet and Code nie chodzi wyłącznie o programowanie – celem wydarzenia jest także pokazanie jego zastosowania w zmianie świata na lepsze, dlatego wiele zgłaszanych projektów skupia się na lokalnej społeczności i rozwiązaniu trapiących jej problemów przy pomocy technologii.

Aby ubiegać się o grant w wysokości 400 euro na wydarzenie (każda organizacja może zgłosić do 3 projektów), należy zarejestrować się na stronie oraz opisać i zgłosić swój pomysł na zajęcia. Wydarzenie może odbyć się w formie hackatonu, warsztatu programistycznego, wykładu, wydarzenia filmowego, zawodów, nocy kodowania, kursu robotyki itp. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. 1 czerwca 2021 została uruchomiona rejestracja zgłoszeń na Wasze projekty, która potrwa do 8 września 2021. 

Jak dołączyć do Programu TechSoup Polska? 

Wejdź na stronę TechSoup Polska w zakładkę Dołącz do programu i wypełnij formularz. Rejestracja zajmie Ci kilkanaście minut. Proces kwalifikacji trwa do 14 dni roboczych, przy czym w przypadku pytań ze strony TechSoup może ulec wydłużeniu. 

Do procesu rejestracji warto przygotować: kopię dokumentu potwierdzającego rejestrację organizacji w KRS lub inny dokument rejestrujący bibliotekę oraz jej statut i misję. UWAGA - aby przejść proces rejestracji, musisz być upoważniony / upoważniona do reprezentowania instytucji oraz znać jej roczny budżet przychodowy.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o narzędziach jakie mamy dla bibliotek, poznać możliwości poszczególnych produktów lub uzyskać pomoc w rejestracji, chętnie udzielimy ci informacji. Napisz do nas na:  kontakt@techsoup.pl