Literatura jako źródło porozumienia – książki wyróżnione Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Nagranie webinarium

Z nagrania dowiesz się między innymi:

• Czym jest Nagroda Literacka Unii Europejskiej?
  • W jaki sposób idea wspólnoty łączy się z literaturą?
  • Dlaczego warto promować twórców na początku ich literackiej drogi?
  • I jaką rolę w literackim dialogu odgrywają tłumacze?

Naszą ekspertką była prof. Bernadetta Darska – krytyczka literacka i literaturoznawczyni; na co dzień pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, wykładała m.in. w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim; była redaktorką naczelną pisma „Portret”; otrzymała PIK-owy Laur, nagrodę Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019); jest autorką dziewięciu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i współczesnym reportażu, a także bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe” www.bernadettadarska.blogspot.com.

Obejrzyj nagranie (ok. 45 minut)

***

Projekt „Bliskie-dalekie sąsiedztwo” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“.

Projekt „Książki do zadań specjalnych” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“ oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

O cyklu webinariów „Książki do zadań specjalnych”

Są książki, które łamią tabu. Pokazują, z jakimi problemami mierzą się współcześni nastolatkowie. Zadają niewygodne pytania. Bez lukru i moralizowania – pozwalają spojrzeć na świat oczami dorastających ludzi. Takie są właśnie KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.

W ramach cyklu webinariów realizowanych przez Wydawnictwo Widnokrąg oraz FRSI:

• przedstawiamy książki, które poruszają trudne tematy,
  • opowiadamy o tym, w jaki sposób można wykorzystać je w pracy i dlaczego nie trzeba się bać trudnych tematów,
  • omawiamy konkretne propozycje warsztatowe inspirowane wybranymi tytułami.

W ramach cyklu dotychczas odbyły się trzy webinaria:

• Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii - obejrzyj nagranie
  • Być niewidzialnym... Samobójstwo i depresja w książkach dla nastolatków - obejrzyj nagranie
  • Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości - obejrzyj nagranie