Tydzień z Internetem 2020 pod hasłem "e-Mocni przez całe życie"

Tydzień z Internetem (europejska strona: All Digital Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe, przydatne i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii i zasobów online. W Polsce kampania koordynowana jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i realizowana we współpracy z wieloma partnerami na poziomie krajowym i lokalnym. W dotychczasowych dziewięciu polskich edycjach Tygodnia z Internetem wzięło udział ponad 2700 instytucji.

Hasło tegorocznej edycji kampanii to: "e-Mocni przez całe życie". Zachęcamy w niej do organizowania spotkań promujących wśród mieszkańców ideę uczenia się przez całe życie i korzystania w tym celu z przydatnych, wartościowych zasobów i narzędzi online. Osoby uczestniczące w spotkaniach dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się online, jakie umiejętności cyfrowe warto zdobywać i rozwijać, czego można w ten sposób się nauczyć i jak samodzielnie uzupełniać wiedzę.

Gorąco zachęcamy do organizowania spotkań dla mieszkańców wykorzystujących dwa scenariusze (udostępnimy je do 6 marca 2020 r.) i/lub materiały pochodzące ze szkoleń online przygotowanych w ramach projektu "e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści". Szkolenia dotyczą technologii i e-usług przydatnych na co dzień w różnych dziedzinach życia. Zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych: zdrowie, edukacja, finanse, odpoczynek i hobby, relacje z bliskimi, religia i sprawy duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, praca i rozwój zawodowy. Na szkolenia składają się różne materiały: webinaria, prezentacje, krótkie filmy instruktażowe i teksty uzupełniające. Można wykorzystać je wszystkie, wybrać sobie część lub zainspirować się nimi przygotowując spotkania według własnego pomysłu.

Projekt "e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści" realizowaliśmy w okresie od grudnia 2016 do lipca 2019 roku wraz z partnerami: Fundacją Aktywizacja (Partner Wiodący), Polskim Związkiem Głuchych Oddziałem Łódzkim i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Celem projektu było zwiększenie umiejętności korzystania z Internetu ponad 18 000 mieszkańców w około 126 gminach w całej Polsce. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).

Materiały szkoleń online są dostępne na tej stronie: https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/

Na polskiej stronie kampanii Tydzień z Internetem są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. W czasie minionych dziewięciu edycji zajmowaliśmy się takimi tematami, jak: aktywność osób starszych, nowe technologie dla osób z niepełnosprawnościami, zakupy w internecie, rozwijanie pasji i zainteresowań, "fake newsy" i krytyczne myślenie.

Scenariusze znajdują sie na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze

Nowe scenariusze oraz formularz rejestracji udziału w kampanii ukażą się na stronie Tygodnia z Internetem oraz w serwisie biblioteki.org do 6 marca 2020 r.

Serdecznie zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje do udziału w kampanii!