Włącz edukację finansową do oferty Twojej biblioteki!

Porozmawiamy o tym, jak biblioteki mogą wspierać dorosłych mieszkańców, którym na co dzień potrzebna jest wiedza finansowa. Pokażemy wypracowane w ramach projektu narzędzia: kursy e-learningowe, programy szkoleń oraz scenariusze do prowadzenia zajęć w bibliotekach. Podzielimy się doświadczeniami bibliotekarzy, którzy uczestniczyli w pilotażu projektu.

Zapraszamy zarówno tych bibliotekarzy, którzy już próbowali edukacji finansowej w swoich bibliotekach, jak i te osoby, które chciałyby zacząć przygodę z edukacją finansową w bibliotece.

Zapraszamy na cały cykl, ale możecie też wybrać to, co najbardziej Was zainteresuje:

6.12.2021 (poniedziałek), g. 11.00 – zapraszamy na webinarium: Jak to zrobić samodzielnie i przeżyć? – kurs edukacji finansowej dla mieszkańców w bibliotece

Podczas spotkania pokażemy, jak można w bibliotekach realizować edukację finansową, wykorzystując gotowe zasoby edukacyjne wypracowane w projekcie  FINLIT, aby rozwijać ofertę swoich bibliotek na rzecz społeczności lokalnych. Spotka się z nami Beata Tarnowska, edukatorka, trenerka, bibliotekarka, autorka materiałów edukacyjnych, od lat zajmująca się edukacją finansową dorosłych w bibliotekach.

Porozmawiamy o tym:

• dlaczego potrzebujemy wiedzy o finansach na co dzień,
  • czemu warto zapewnić osobom dorosłym dostęp do aktualnej wiedzy finansowej w bibliotece,
  • jakie kompetencje finansowe powinny posiadać dorośli, aby odnaleźć się w świecie aktualnie oferowanych usług finansowych, także tych online,
  • co możemy zaoferować edukatorom i uczestnikom spotkań o finansach, aby poszerzyć ich wiedzę i przećwiczyć nowe umiejętności?

Link do rejestracji na webinarium

Webinarium trwa 60 minut.

10.12.2021 (piątek), godz. 12.00 – zapraszamy na warsztat: Edukacja finansowa w bibliotece – modelowe rozwiązania

Podczas spotkania warsztatowego będzie okazja, by przedyskutować sposób prowadzenia edukacji finansowej w bibliotece, poznać wypróbowane rozwiązania i przetestowane zasoby – kursy e-learningowe, programy, scenariusze.

Spotkanie poprowadzą realizatorzy projektu, edukatorzy i edukatorki, twórcy zasobów edukacyjnych FINLIT. Porozmawiamy także z praktykami, bibliotekarzami i bibliotekarkami, którzy już przetestowali udostępnione zasoby i sposób działania prowadząc pilotażowo kursy edukacji finansowej w swoich bibliotekach.
Spotkamy się na platformie Zoom. Warsztat jest zaplanowany na 120 minut.

Link do rejestracji na warsztat FINLIT: Edukacja finansowa w bibliotece – modelowe rozwiązania:

Osoby, które klikną w link, proszone są w podanie imienia, nazwiska oraz adresu email.
Po rejestracji otrzymacie na podany email link dostępowy (niebieski kafelek "Join").
Rejestracji można dokonać także tuż przed spotkaniem 10 grudnia.

17.12.2021 (piątek), godz. 13.00 – zapraszamy na webinarium: Jak się przygotować do prowadzenia edukacji finansowej w bibliotece?

Jakie kompetencje są potrzebne bibliotekarzom i bibliotekarkom do prowadzenia zajęć z edukacji finansowej w bibliotece? Czego możemy się dowiedzieć z kursów e-learningowych dla bibliotekarzy na platformie https://finlit.eu? Od czego zacząć przygotowania gdy uczymy dorosłych? Skąd czerpać inspiracje? Kim są nasi sprzymierzeńcy?

Naszą ekspertką będzie Beata Tarnowska, edukatorka, autorka kursów e-learningowych i materiałów metodycznych do prowadzenia edukacji finansowej w projekcie FinLit..

Link do rejestracji: https://frsi.clickmeeting.com/jak-sie-przygotowac-do-prowadzenia-edukacji-finansowej-w-bibliotece-/register

Webinarium trwa 60 minut.

Od grudnia 2018 r. FRSI wraz z partnerami z trzech krajów Europy Środkowej, tj. Bułgarii, Rumunii i Słowenii realizuje projekt pod nazwą „Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych” (ang. Financial literacy through public libraries) (FINLIT). Jest on współfinansowany ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+.
W ramach projektu wypracowaliśmy model edukacji finansowej, na podstawie którego pracownicy bibliotek będą mogli realizować w swoich placówkach edukację finansową.

Projekt FINLIT proponuje bibliotekom otwarte i dostępne bezpłatnie kursy online zarówno dla bibliotekarzy i bibliotekarek jak i użytkowników bibliotek. Pracownicy bibliotek dzięki tym kursom będą mogli przygotować się do roli przewodników po wiedzy finansowej, a użytkownicy bibliotek - zwiększyć swoją wiedzę finansową, aby świadomie korzystać z produktów oferowanych na rynku usług finansowych, w szczególności przez internet.