Akcja „Żonkile” w bibliotece w Ostroszowicach
Data publikacji: 25/04/17„Dzień dobry, nazywam się Ania”, „Dzień dobry, nazywam się Kacper” - tymi słowami witali przechodniów przed biblioteką wolontariusze zaangażowani w akcję społeczno-edukacyjną ...
Ogólnopolska akcja „Żonkile” organizowana jest co roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 2017 roku wzięło w niej udział ponad 200 instytucji, w tym wiele bibliotek z całej Polski. Z tej okazji biblioteka w Ostroszowicach przygotowała specjalny pokaz dla młodzieży poruszającego film Kamy Veymont pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. „Wzruszyłam się i popłakałam podczas filmu”, „Jak byłam w Warszawie, to widziałam to miejsce, gdzie było getto” – opowiadali z przejęciem młodzi po obejrzeniu filmu.
Przedstawiciele Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, Saloniku Kobiet Ambitnych oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Gór Sowich w Ostroszowicach złożyli kwiaty przy pomniku pod Synagogą w Dzierżoniowie. W ten sposób oddali hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim, dla których dokonanie wyboru między życiem a śmiercią było ostatnią szansą zachowania godności.
Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W rozmowie z Hanną Krall, w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Marek Edelman powiedział, że co roku otrzymywał bukiet żółtych kwiatów. Kwiaty trafiały do niego zawsze, bez względu na to, gdzie się znajdował. Nadawca pozostał anonimowy. Gdy Marek Edelman przychodził 19 kwietnia pod pomnik Bohaterów Getta, a z biegiem czasu wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi, w miejscach pamięci kładł żółte kwiaty. I tak żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
Materiały do tekstu oraz zdjęcia nadesłała Maria Kirkiewicz, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów, filia w Ostroszowicach.