Pozyskiwanie zagranicznych funduszy na projekty biblioteczne? Warto! Poznaj doświadczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku
Data publikacji: 01/08/12Pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację projektów to wyzwanie, przed którym staje coraz więcej bibliotek. Programów umożliwiających zdobycie funduszy na sfinansowanie różnorodnych działań bibliotek jest wiele, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzięki dodatkowym środkom możemy zrealizować swoje pomysły, poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia, wziąć udział w wizytach studyjnych, skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych instytucjach i wdrożyć je u siebie.
Choć każdy program finansowania posiada własną specyfikę i nie ma jednolitych zasad postępowania obowiązujących przy przygotowywaniu i realizacji projektów, warto starać się o dodatkowe środki pochodzące z różnych źródeł, poszerzać wiedzę na ten temat, a także korzystać z cennych doświadczeń bibliotek, które w ten sposób realizują lub już zrealizowały wiele znakomitych pomysłów.
W serii „Inspiracje” przedstawiamy projekt „Mamo, tato, zabierz mnie do biblioteki”, na który Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku pozyskała środki finansowe w wysokości 256 000 zł w ramach Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Projekt rozpoczął się w kwietniu 2012 roku i potrwa do marca 2013 roku. Jego głównym założeniem jest wymiana najlepszych praktyk i przekazanie „know-how” w zakresie popularyzacji książki i czytelnictwa wśród dzieci w wieku do 7 lat pomiędzy bibliotekami publicznymi z województwa pomorskiego a szwajcarskimi bibliotekami z regionu Suisse Romande. Partnerem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku jest fundacja Bibliomedia Suisse w Lozannie – instytucja wspierająca rozwój bibliotek w Szwajcarii, zajmująca się promocją książki i mediów oraz organizacją akcji propagujących czytelnictwo.
Projekt „Mamo, tato, zabierz mnie do biblioteki” obejmuje następujące działania: przeprowadzenie wizyt studyjnych szwajcarskich bibliotekarzy w Polsce i polskich bibliotekarzy w Szwajcarii, organizacja warsztatów metodycznych dla bibliotekarzy z województwa pomorskiego na temat pracy w bibliotece z dziećmi w wieku do lat 7, przygotowanie i realizacja akcji promocyjnych, imprez i zajęć popularyzujących książkę, czytelnictwo i bibliotekę wśród małych dzieci oraz ich rodziców.
Dotychczas w ramach projektu odbyły się dwie wizyty studyjne. Pod koniec maja br. Polskę odwiedziła grupa piętnastu bibliotekarzy ze Szwajcarii. Goście mieli możliwość poznania rozwiązań organizacyjnych i form pracy stosowanych w bibliotekach publicznych w Lęborku, Gdańsku, Starogardzie, Chojnicach, Tczewie i Bytowie.
Szwajcarzy byli pod wrażeniem dowiadując się, ile osób korzysta z usług polskich bibliotek i jak wiele różnorodnych metod pracy z najmłodszymi czytelnikami stosują bibliotekarze w naszym kraju. Goście poznali też różne urokliwe miejsca w województwie pomorskim i smakowali tradycyjne polskie potrawy. Odwiedzili m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, wędrowali po ruchomych wydmach Słowińskiego Parku Narodowego, spacerowali po sopockim molo, zwiedzili stare miasto w Chojnicach i Gdańsku.
Miesiąc później pomorscy bibliotekarze odwiedzili Szwajcarię. W czasie „rewizyty” gospodarze przybliżyli polskim gościom zasady działania szwajcarskich placówek bibliotecznych oraz stosowane metody i formy pracy z czytelnikiem dziecięcym. Uzyskane w czasie zajęć informacje pozwoliły rozpoznać liczne podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu bibliotek obu krajów.
Polscy bibliotekarze mogli pozazdrościć Szwajcarom przestronnych, jasnych, świetnie wyposażonych lokali. Ujęła ich także pieczołowitość, z jaką ich szwajcarskie koleżanki i koledzy uczą kontaktu z książką podczas zajęć dla najmłodszych dzieci, np. w ramach projektu „Né pour lire” (Urodzeni do czytania), skierowanego do dzieci w wieku od 0 do 3 lat.
Pomorscy bibliotekarze wrócili do kraju pełni wrażeń i pomysłów – niektóre rozwiązania podpatrzone w Szwajcarii już planują przenieść na polski grunt. Kolejną okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia kompetencji zawodowych w ramach projektu „Mamo, tato, zabierz mnie do biblioteki” będą warsztaty metodyczne za planowane na wrzesień br.
Warsztaty przeznaczone są dla bibliotekarzy z województwa pomorskiego, a ich tematyka dotyczy kreowania nowoczesnego modelu biblioteki publicznej w zakresie pracy z najmłodszymi czytelnikami. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a szczegółowe informacje wraz z kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku.
Tekst: Agnieszka Koszowska
Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku