Warsztaty dla kobiet „D.I.Y. Działaj!” w Artetece

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie – Artetece już od prawie roku pasjonatki rękodzieła spotykają się regularnie na warsztatach kreatywnych prowadzonych przez dwie bibliotekarki pod hasłem "D.I.Y. Działaj!".

„Chcesz odnowić stary t-shirt? Nie chcesz tracić pieniędzy na drogie etui na czytnik e-booków? W ostatniej chwili przypomniałaś sobie o urodzinach koleżanki, a do dyspozycji masz tylko podstawowe materiały biurowe? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak proste rozwiązania leżą w zasięgu ręki.” – tak Marta i Gabriela, pomysłodawczynie i organizatorki warsztatów zachęcają do udziału w zajęciach.

„D.I.Y. Działaj!” to propozycja dla dorosłych kobiet, zainteresowanych rękodziełem, rozwijaniem swoich pasji i realizacją twórczych projektów. To także grupa kobiet, która spotyka się w stałym składzie, inspirując się wzajemnie i wykorzystując – jako źródło wiedzy – serwisy internetowe. Formuła spotkań przypomina klub: chętnych jest tak dużo, że organizatorki wprowadziły obowiązek zapisów, a nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach skutkuje skreśleniem z listy uczestniczek.

Warsztaty odbywają się we wtorkowe popołudnia co dwa tygodnie, w cyklach semestralnych. Podczas zajęć uczestniczki eksplorują miejsca w sieci, z których można czerpać inspiracje, wykorzystując przy tym zasoby multimedialne Arteteki – tablety, iPady, tablety graficzne, czytniki e-book’ów. Ważnym narzędziem jest blog www.dzialajwarte.wordpress.com – tam publikowane są relacje z zajęć, źródła inspiracji i informacje organizacyjne (np. czy i jakie materiały należy ze sobą przynieść na kolejne spotkanie).

Pierwsze zajęcia „D.I.Y. Działaj!” odbyły się we wrześniu 2015 roku. Uczestniczki dowiedziały się, skąd czerpać inspiracje dla własnych projektów, mając do dyspozycji tablet lub komputer i Internet – tu jako pomoc dla adeptek rękodzieła znakomicie sprawdzają się serwisy Pinterest czy Zszywka, a także liczne tutoriale na YouTube). Pierwszym praktycznym zadaniem było własnoręczne ozdobienie teczek A4 do wykorzystania na kolejnych spotkaniach.

Inne pomysły to między innymi przerabianie starych ubrań, dopinanie „stempelków” na t-shirtach, splatanie „nitek” z pociętych podkoszulków i tworzenie z nich naszyjników, tworzenie nadruków na torebki, stojaczków na biżuterię czy letnich bransoletek. Uczestniczki wykorzystują recykling pracując z takimi materiałami i technikami, jak papier-mache, papercrafts czy pop-up cards.

Efekty prac można zobaczyć na zdjęciach udostępnianych na bieżąco na blogu www.dzialajwarte.wordpress.com. Nowy cykl warsztatów rozpocznie się w Artetece już we wrześniu.

Zdjęcia oraz materiały do tekstu przesłały prowadzące warsztaty „D.I.Y Działaj!”: Gabriela Kurowska i Marta Świetlik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Arteteki.