Zobacz, jak działa Klub Kodowania w Murowie!

"W Murowie pasja burzy mury" - o czym przekonaliśmy się filmując zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania, które odbyły się 10 czerwca 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie. Zachęcamy do obejrzenia filmu!

„W Murowie pasja burzy mury” – to słowa Haliny Lubacz, dyrektorki Gminnej Biblioteki Publicznej w Murowie na Opolszczyźnie. W tej małej, liczącej niewiele ponad 1330 mieszkańców wsi, działa biblioteka, której aktywnościi mogłyby pozazdrościć kilkakrotnie większe gminy. Odbywają się tu spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, seniorzy uczą się obsługi komputerów i tabletów, organizowane są „odjazdowe” wycieczki rowerowe czy nocne wydarzenia w ramach akcji „Noc Bibliotek”. Nawet gimnazjaliści, których zwykle trudno jest namówić na odwiedziny w bibliotece, tu bywają nader często.

Młodzież gimnazjalna trafiła do biblioteki w Murowie, by wziąć udział w spotkaniu z młodym profesjonalistą w ramach projektu „Link do przyszłości”. Pokłosiem tego wydarzenia stał się Lokalny Klub Kodowania, czyli regularnie odbywające się zajęcia, podczas których młodzi uczą się programowania i zdobywają różne przydatne umiejętności, ściśle związane z nowymi technologiami.

Na cotygodniowych zajęciach gimnazjaliści kodują w środowisku Scratch, tworzą skrypty do sterowania robotami Finch, wykorzystywanymi w ramach projetu „Linku do przyszłości”, programują Arduino, zgłębiają tajniki modelowania i drukowania przestrzennego, a także samodzielnie składają drukarkę 3D.

10 czerwca br. odbyły się zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania w Murowie, które zostały częściowo zarejestrowane na potrzeby materiału filmowego o klubie. W filmie wystąpili: Mateusz, Wanesa, Daniel, Klaudia, Dominika i Milena oraz opiekunowie: pani Halina Lubacz (dyrektorka biblioteki i organizatorka klubu), pani Zofia Nawrot (nauczycielka w szkole podstawowej i gimnazjum, prowadząca zajęcia) oraz pan Hubert Nanko (opiekun organizacyjny klubu).

Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Celem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.