Mediaspołecznicy – edukacja medialna poprzez grę

Mediaspołecznicy to:

• narzędzie do wykorzystania podczas lekcji szkolnych lub zajęć w bibliotece, oparte na grze online,
  • zestaw gotowych scenariuszy dla prowadzącego/ prowadzącej,
  • atrakcyjna i angażująca metoda rozwoju kompetencji medialnych,
  • szansa na poznanie wielu przydatnych bezpłatnych aplikacji i programów.

Gra przybliża świat nowych mediów, rozwija kompetencje cyfrowe, kształtuje umiejętności dziennikarskie. Celem gry jest także promocja niezależnego dziennikarstwa lokalnego, a jej efektem będą portale lokalne tworzone przez młodzież i rozwijane jako samodzielne strony internetowe po zakończeniu rozgrywki.

Każdy gracz może zostać "Mediaspołecznikiem" - dziennikarzem lokalnym lub blogerem, działając pod okiem robota Kito - mistrza dziennikarstwa ze świata mediów elektronicznych. Młody adept sztuki dziennikarskiej poznaje niezbędne umiejętności i tajniki zawodu, uczy się m.in. jak założyć własnego bloga, jak umieszczać na nim zdjęcia i filmy, jak nagrywać dźwięki, tworzyć animacje, efekty wizualne, jak świadomie kreować swój wizerunek w sieci i bezpiecznie korzystać z internetu.

Gra dostępna jest online. Do przeprowadzenia rozgrywki potrzebny jest opiekun, który rejestruje konta młodzieży, umożliwiając jej tym samym rozpoczęcie działań, a także sprawdza wykonanie zadań i akceptuje je. Prowadzący przekazuje również wiedzę, pomaga grupie w wykonywaniu zadań, moderuje dyskusje.

Projekt "Mediaspołecznicy" ma zachęcić młodzież do aktywnego udziału w tworzeniu kultury, pomoże odbiorcom rozwijać umiejętności przydatne w życiu każdego człowieka (komunikatywność, kreatywność, pewność siebie, praca w zespole), ze szczególnym naciskiem na rozwój umiejętności dziennikarskich w multimedialnej rzeczywistości. Przyczyni się też do walki z wykluczeniem cyfrowym wśród młodych ludzi.

Gra oraz wszystkie materiały edukacyjne dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0 PL).

Gra „Mediaspołecznicy” to przedsięwzięcie Fundacji Culture Shock. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.