Biblioteka online – program szkoleniowy

Program szkoleniowy rozwijający kompetencje bibliotekarek i bibliotekarzy w zakresie prowadzenia działań online, zrealizowany w latach 2020-2021.

Biblioteka online to program szkoleniowy realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie LABiB. W ramach projektu uczestnicy – bibliotekarki i bibliotekarze – tworzyli działania online aktywizujące lokalną społeczność, zajmowali się dostępnością cyfrową w swoich miejscach pracy oraz uczyli się dbać o swój dobrostan.W latach 2020-2021 zrealizowaliśmy dwie edycje programu: pierwsza była dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, a druga ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Projekt przygotowaliśmy w odpowiedzi na zapotrzebowanie spowodowane wybuchem pandemii COVID-19 na początku 2020 roku. Pandemia spowodowała spektakularne zmiany w niemal każdej dziedzinie życia. Dla wielu osób funkcjonowanie w sferze online, praca zdalna i komunikowanie się na odległość stały się standardem. Nie wszyscy jednak potrafili się odnaleźć w nowej dla nich sytuacji. Bardzo prawdopodobne jest też, że część zmian okaże się trwała i będą one wymagać stałego rozwijania kompetencji, by móc dalej sprawnie funkcjonować online i pomagać w tym innym.

Dlatego zaprosiliśmy biblioteki do udziału w projekcie „Biblioteka online – program szkoleniowy”, w którym – z pomocą doświadczonych trenerów (bibliotekarzy-praktyków) – pomagaliśmy przygotować w bibliotekach ofertę edukacyjnych i twórczych działań online dla różnych grup mieszkańców.

W ramach projektu:

  • przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy program szkoleń online dla bibliotekarek i bibliotekarzy,
  • przeprowadziliśmy cykl webinariów, przygotowaliśmy wideotutoriale na temat narzedzi i działań online,
  • udostępniliśmy dwie publikacje z opisami dobrych praktyk bibliotek.

Projekt zrealizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem LABiB.


Pierwsza edycja projektu byłą działaniem dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Drugą edycję wsparła finansowo Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

 

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.