Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!

Konkurs zrealizowaliśmy w 2017 roku we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wszystkie biblioteki publiczne i szkolne i szkolne. 70 bibliotek, które zgłosiły się jako pierwsze, otrzymało książkę „Idol: Maria Skłodowska-Curie”.

Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie zajęć dla dzieci inspirowanych tą książką, a następnie umieszczenie relacji w Internecie. Dodatkowo, trzy biblioteki, które przygotowały najciekawsze relacje ze spotkań dla dzieci, zostało nagrodzonych zestawem książek Wydawnictwa Widnokrąg.

O KSIĄŻCE

„Maria Skłodowska-Curie” jest pierwszą książką serii „Idol” o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i którzy mogą być wzorem do naśladowania. Na kanwie biografii wielkiej polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie powstała książka, która ma rozbudzać ciekawość świata i pogłębiać wiedzę o jej dokonaniach.

Książka zawiera naklejki i propozycje ćwiczeń aktywizujących. Zabawa w naukowca polegać będzie na wypełnianiu różnych poleceń: uzupełnienie tablicy Mendelejewa o pierwiastki odkryte przez Skłodowską-Curie, kompletowanie pracowni naukowca, porządkowanie przyrządów potrzebnych do doświadczeń, uzupełnianie planszy o wymagane informacje. W książce opisany jest eksperyment, który można przeprowadzić w warunkach domowych.

BIBLIOTEKI NAGRODZONE W KONKURSIE NA RELACJE:

Oceniając relacje braliśmy pod uwagę zarówno sposób realizacji spotkania (wprowadzenie do scenariusza nowych, ciekawych, nieoczywistych wątków), jak i samą relację – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców.

Nagrody przyznaliśmy:

BIBLIOTECE PUBLICZNEJ GMINY GRODZISK MAZOWIECKI
(FILIA NR 2 – PAWILON KULTURY)

(link do relacji)

oraz MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KOLBUSZOWEJ

za twórcze rozwinięcie scenariusza, profesjonalną organizację licznych chemicznych eksperymentów i stworzenie wielu stanowisk pracy dających możliwość aktywnego udziału każdemu młodemu uczestnikowi spotkania.

A także:

MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GORLICACH
(link do relacji)

za zaprezentowanie dzieciom zastosowań chemii i fizyki między innymi w badaniu kosmosu, kryminalistyce i medycynie.

Wszystkim bibliotekom dziękujemy za udział w konkursie i nadesłane relacje!

Konkurs dla bibliotek „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Widnokrąg.