Kliknij. Sprawdź. Zrozum.

Projekt jest poświęcony krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.

W ostatnich latach poważnym problemem debaty publicznej na całym świecie jest rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości – tzw. „fake newsów”. Problem ten wzmacnia negatywne zjawiska obecne także w naszym kraju: podziały społeczne, trudność w prowadzeniu dialogu czy osiąganiu porozumienia. Lokalne instytucje i organizacje (biblioteki, szkoły, organizacje pozarzadowe) mogą przyczynić się do zmiany tej sytuacji, na przykład pomagając mieszkańcom swoich miejscowości bardziej świadomie korzystać z mediów (tradycyjnych i społecznościowych), a także oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcony był projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum”, który realizowaliśmy w latach 2018-2020, wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Działania w ramach projektu obejmowały:

  • realizację trzech webinariów,
  • przygotowanie i udostępnienie wszystkim zainteresowanym materiałów edukacyjnych,
  • przeprowadzenie szkoleń i konferencji dla bibliotekarek i bibliotekarzy,
  • uruchomienie repozytorium – bazy wiedzy i narzędzi dotyczących myślenia krytycznego.

Repozytorium materiałów zebranych w ramach projektu znajduje się na stronie Zrozum.org. Na stronie zostały zebrane materiały (artykuły, poradniki, raporty, filmy, scenariusze zajęć, nagrania webinariów, gry, infografiki i inne narzędzia), przygotowane przez nas i naszych partnerów, a także linki do innych zasobów poświęconych świadomemu korzystaniu z informacji, dostępne w języku polskim i angielskim. Są to między innymi:

Zachęcamy do korzystania!

Biblioteki biorące udział w projekcie „Kliknij. Sprawdź. Zrozum.” zorganizowały spotkania dotyczące krytycznego myślenia i świadomego korzystania z mediów, zarówno społecznościowych, jak i „tradycyjnych”. Nagrodziliśmy najciekawsze relacje z tych spotkań. Nagrodzone biblioteki to:

  • Centrum Innowacji Przejście i Mediateka – Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu,
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu,
  • Biblioteka Miejska w Łodzi,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju,
  • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku.

Projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” zrealizowaliśmy wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Działania w ramach projektu obejmowały: szkolenia z krytycznego myślenia, webinaria i repozytorium materiałów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.