Skąd się wzięły małpy w internecie?

Akcję – konkurs dla bibliotek "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" zorganizowaliśmy w 2016 roku we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg. Do konkursu zaprosiliśmy wszystkie biblioteki publiczne i szkolne w Polsce.

Nabór bibliotek przeprowadziliśmy zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. 100 pierwszych bibliotek otrzymało książkę „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”.

Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie zajęć dla dzieci (w wieku 9-12 lat) inspirowanych tą książką, a następnie umieszczenie relacji w Internecie. Dodatkowo, pięć bibliotek, które przesłały najciekawsze relacje ze spotkań dla dzieci, zostało nagrodzonych zestawem książek Wydawnictwa Widnokrąg.

W książce Artura Janickiego znajdziecie odpowiedzi na pytania takie jak: Kto i dlaczego wymyślił Internet? Jak nasze e-maile znajdują drogę do adresata? Co tak naprawdę oznacza adres strony internetowej i czego możemy się z niego dowiedzieć? Czy tytułowa „małpa” zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta? Książka została pięknie zilustrowana przez Przemka Surmę – po świecie Internetu oprowadza nas dociekliwa dziewczynka i jej tata.

W konkursie na relację zostały nagrodzone biblioteki:

• Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu,
  • Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Biblioteka w Wiśle Wielkiej (Filia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie),
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach,

Wyróżnienie zostało przyznane bibliotece:

• Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

Konkurs dla bibliotek „Skąd się wzięły małpy w Internecie?” współorganizowali: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Widnokrąg. Konkurs wspierany przez Fundację Katalyst Engineering i White Star Foundation.