Co to jest makerspace i jak zorganizować to w bibliotece?
Data publikacji: 21/06/18Prezentujemy materiał edukacyjny poświęcony przestrzeniom kreatywnym typu makerspace w bibliotece. Materiał powstał w ramach projektu "Daily innovators and daily educators in the libraries" (DIDEL). Zachęcamy do korzystania!
W tym opracowaniu przedstawiamy koncepcję „makerspace” i omawiamy, do czego oraz w jaki sposób mogą ją wykorzystać biblioteki. Opisujemy kilka modeli organizacyjnych „makerspace”, stosowanych przez biblioteki na całym świecie. Podpowiadamy, jak przygotować się do uruchomienia w bibliotece tego typu przestrzeni i jaki model warto rozważyć, uwzględniając możliwości biblioteki i potrzeby mieszkańców.
Zachęcamy do lektury osoby zarządzające bibliotekami oraz wszystkie osoby zainteresowane organizowaniem w bibliotekach różnego typu kreatywnych przestrzeni i wprowadzaniem „mejkerskich” lub innych twórczych działań w bibliotekach.
Dzięki temu materiałowi dowiesz się:
- czym jest twórcza przestrzeń typu „makerspace” i jak można ją zorganizować w bibliotece,
- co oznaczają takie pojęcia jak „mejker”, „ruch mejkerski”, „fablab” czy „kultura DIY”,
- dlaczego warto angażować ludzi w twórcze działania w bibliotece,
- w jaki sposób twórcze przestrzenie są prowadzone w bibliotekach, jakie formuły organizacyjne stosują różne biblioteki,
- jakie usługi i działania mogą wprowadzać biblioteki, by wspierać lokalnych twórców i wykorzystywać ich potencjał dla dobra społeczności,
- jak zaplanować uruchomienie w bibliotece przestrzeni typu makerspace,
- gdzie szukać inspiracji, wskazówek oraz gotowych pomysłów na realizację twórczych działań w bibliotece.
Projekt „Daily innovators and daily educators in the libraries” jest realizowany w ramach programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne w edukacji dorosłych przez konsorcjum partnerskie, w którego skład wchodzą:
1. Narodowa Biblioteka Litwy im. Martynasa Mazvydasa
2. Centrum Informacyjnych Systemów Kultury (Łotwa)
3. Biblioteka Regionalna w Oppland (Norwegia)
4. Fundacja „Reading & Writing” (Holandia)
i – jako lider – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.