Design thinking, czyli myślenie projektowe w bibliotekach

Podręcznik „Myślenie projektowe w bibliotekach” został opracowany w ramach projektu Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gatesów przez firmę IDEO, a przetłumaczony na język polski przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Gorąco zachęcamy do lektury i korzystania!

Aby lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców i w jak największym stopniu zaangażować użytkowników w działania bibliotek, warto zaprzyjaźnić się z pojęciem „design thinking”, tłumaczonym na język polski jako „myślenie projektowe”.

Dlaczego ten podręcznik jest właśnie dla Was?

• Pomoże Wam zrozumieć, na czym polegają kolejne fazy procesu myślenia projektowego: inspiracji, generowania pomysłów i budowania prototypu. Na pierwszy rzut oka metoda myślenia projektowego może onieśmielać, ale tak naprawdę jest to bardzo empatyczny i intuicyjny proces, który korzysta z naszych naturalnych umiejętności.
  • Odkryjecie, że szukając rozwiązań codziennych problemów warto spojrzeć na świat oczami dziecka i pozwolić sobie na eksperymentowanie.
  • Dowiecie się, w jaki sposób myślenie projektowe przekłada się na korzyści dla biblioteki i jej użytkowników (i nauczycie się działać tak, żeby potrzeby użytkowników stawiać zawsze na pierwszym miejscu).
  • Poznacie metody pracy, które zostały opisane w przystępny sposób, krok po kroku. Nie będą Wam obce takie pojęcia, jak „prototypowanie usług” czy „mapa koncepcyjna”.
  • Dowiecie się, dlaczego warto opowiadać barwne historie, robić niestandardowe notatki, pracować metodą burzy mózgów i zadbać o minipilotaże. Co więcej, nauczycie się, jak to świetnie zrobić!
  • Przekonacie się, że wypracowany przez Wasz zespół efekt końcowy powinien być pierwszym krokiem do ulepszania, rozwijania i ciągłego testowania pomysłów.
  • Poznacie przykłady dobrych rozwiązań z innych bibliotek na świecie.

Zachęcamy do lektury!

IDEO – globalna firma konsultingowa zajmująca się projektowaniem innowacyjnych rozwiązań dla różnych przedsiębiorstw: od start-upów i organizacji pozarządowych, po międzynarodowe korporacje. IDEO to korporacja, która zaprojektowała pierwszą myszkę do komputera i pierwszy laptop firmy Apple.