Edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne – poradniki

W ciągu kilku lat realizacji Programu Rozwoju Bibliotek i innych projektów Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowanych do bibliotek powstało wiele podręczników, poradników, samouczków, wskazówek i porad dotyczących technologii w bibliotece. Tu prezentujemy materiały poświęcone programom biurowym: edytorom tekstu i arkuszom kalkulacyjnym.

Dostępne poradniki:

Tworzenie dokumentów PDF

Poradnik przygotowany przez Magdalenę Wachol, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, maj 2014 r.

Publikacja udostępniona w bazie wiedzy przygotowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce dla bibliotek uczestniczących w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Poradnik „Edytor tekstu MS Word 2010 – podstawy. Materiały dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach”

Oprac. Anna Szeląg, Jadwiga Pawluk – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu.

Omówienie podstawowych funkcji edytora tekstu Word 2010. Materiały metodyczne dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach (kursy, szkolenia, doradztwo, spotkania), opracowane w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”.

Poradnik „Edytor tekstu MS Word 2007 – podstawy. Materiały dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach”

Oprac. Jadwiga Pawluk – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Omówienie podstawowych funkcji edytora tekstu Word 2007. Materiały metodyczne dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach (kursy, szkolenia, doradztwo, spotkania), opracowane w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”.

Wstęp do makropoleceń 

Oprac. Dariusz Kwiecień – Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów

Krótki poradnik, w którym została wyjasniona zasada działania makropoleceń (poleceń – operacji utworzonych i zapisanych w którymś z programów pakieru Office przez użytkownika).

Nagrywanie makropolecenia

Oprac. Dariusz Kwiecień – Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów

Krótki poradnik wyjaśniający, jak utworzyć w programie edytorze tekstu MS Word makropolecenie, za pomocą którego zostana usunięte w tekście tzw. „wiszące literki” (pojedyncze znaki na końcu wiersza).

Rejestrowanie makropolecenia – film

Film pokazujący krok po kroku, jak usunąć „wiszące literki” za pomocą makropolecenia (plik mp4 do pobrania).

Wiszące literki, wdowy i bękarty

Oprac. Dariusz Kwiecień – Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów

Krótki poradnik zawierajacy wskazówki, jak rozwiązać w tekście napisanym za pomocą edytora MS Word problem „wiszących literek” (pojedynczych znaków na końcu wiersza) oraz „wdów” i „bękartów” (krótkich fragmentów tekstu pozostawionych na końcu lub przeniesionych na początek następnej strony).

Poradnik „Arkusz kalkulacyjny MS Excel 2003. Podstawowe operacje”

Oprac. Anna Szeląg – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Omówienie podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego Excel (w wersji 2003). Materiały metodyczne dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach (kursy, szkolenia, doradztwo, spotkania), opracowane w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”.

Poradnik „Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 – podstawy. Materiały dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach”

Oprac. Anna Szeląg – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Omówienie podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego Excel (w wersji 2010). Materiały metodyczne dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach (kursy, szkolenia, doradztwo, spotkania), opracowane w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”.

Poradnik „Edytor tekstu OpenOffice Writer – podstawy”

Oprac. Jadwiga Pawluk – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Przewodnik po edytorze tekstu Writer, wchodzącym w skład darmowego pakieru aplikacji biurowych OpenOffice (w wersji 3.3). Materiały metodyczne dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach (kursy, szkolenia, doradztwo, spotkania), opracowane w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”.

Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej . Przewodnik po narzędziach. Warsztat 1. Arkusze kalkulacyjne – mini skrypt

Omówienie podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego Google: jak tworzyć, zapisywać, edytować i formatować arkusz kalkulacyjny Google, jak formatować dane w arkuszu, dodawać formuły i tworzyć wykresy.

Przewodnik przygotowany przez Fundację Nowe Media w projekcie „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej”, realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.