W publikacji omawiamy dostępne w Polsce źródła finansowania różnych projektów i działań, których elementem może być wyposażenie biblioteki w tablety i przeprowadzenie działań edukacyjnych czy kulturalnych z wykorzystaniem technologii mobilnych.

W 2015 roku zrealizowaliśmy projekt pt. „Tablety w Twojej bibliotece”, w ramach którego ponad trzysta wyłonionych w konkursie bibliotek otrzymało zestawy 3 lub 6 tabletów iPad Air firmy Apple wraz z oprogramowaniem i wybranymi aplikacjami. Został przygotowany specjalny pakiet edukacyjny dla bibliotekarzy, w którym znalazły się szkolenia dla „Tablet Masterów” – koordynatorów projektu w bibliotekach, cykl spotkań online w formie webinariów, elektroniczne poradniki oraz kurs „Tablety w Bibliotece”, udostępniony na platformie iTunes U. Swoimi działaniami FRSI pragnęła sprawić, by mieszkańcy mogli w bibliotekach – z pomocą tabletów i aplikacji mobilnych – uczyć się, tworzyć i dzielić się z innymi.

W odpowiedzi na badanie ankietowe zrealizowane w bibliotekach w ramach projektu „Tablety w Twojej bibliotece” został opracowany poradnik pt. „Jak pozyskać fundusze na zakup tabletów i rozwój usług mobilnych w bibliotekach?”, wydany przez firmę Cortland, naszego partnera w tym projekcie. Opisujemy w nim dostępne w Polsce źródła finansowania różnych projektów i działań, których elementem może być wyposażenie biblioteki w tablety i przeprowadzenie działań edukacyjnych czy kulturalnych z wykorzystaniem technologii mobilnych. Podpowiadamy również, jakich argumentów użyć, by uzasadnić potrzebę zwiększenia środków budżetowych na zakup tabletów, a także jakie korzyści może to przynieść mieszkańcom.

Zapraszamy do korzystania