Jak pracować z małymi dziećmi i rodzicami. Poradnik dla bibliotek

Poradnik "Jak pracować z małymi dziećmi i rodzicami" zawiera opisy działań, pomysłów i doświadczeń bibliotek biorących udział w projekcie "Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Opisy pochodzą z raportów bibliotek biorących udział w II edycji projektu oraz prac zgłoszonych do konkursu „Dzieci i rodzice w bibliotece”, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego w 2012 roku. Bibliotekom uczestniczącym w projekcie zaproponowano trzy różne formy pracy. Były to:

• Grupy Zabawowe – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 – 4 lat oraz ich rodziców. Prowadzone są przez przeszkoloną animatorkę, która podczas wspólnej zabawy z dziećmi i rodzicami pokazuje, jak prostymi sposobami można pomagać dzieciom w rozwoju.
  • Biblioteczka dla Najmłodszych – wypożyczalnia książek oraz zabawek i gier edukacyjnych dla najmłodszych dzieci (od 7 miesięcy do 5 lat) wraz z prostą instrukcją obsługi dla rodziców zawierającą także informacje jak dana zabawka stymuluje rozwój dziecka.
  • Mali Badacze – zajęcia prowadzone metodą projektów badawczych dla dzieci w wieku 3 – 10 lat rozwijające ich kreatywność i wykorzystujące zasoby biblioteki. Celem zajęć jest pobudzanie ciekawości dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym je świecie oraz poszukiwaniem odpowiedzi na nurtujące je pytania.