Wirtualne dyski i narzędzia współpracy online – poradniki

W ciągu kilku lat realizacji Programu Rozwoju Bibliotek i innych projektów Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowanych do bibliotek powstało wiele podręczników, poradników, samouczków, wskazówek i porad dotyczących technologii w bibliotece. Tu prezentujemy materiały poświęcone wirtualnym dyskom i narzędziom współpracy online.

Dostępne poradniki:

Dysk w chmurze (na przykładzie Dysku Google)

Poradnik przygotowany przez Tomasza Kwietniewskiego, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, maj 2014 r.

Publikacja udostępniona w bazie wiedzy przygotowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce dla bibliotek uczestniczących w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Dokumenty Google on-line (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacje multimedialne)

Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej. Przewodnik po narzędziach. Warsztat nr 1. Dokumenty Google i Dysk Google

Przewodnik wprowadzający w obsługę Dokumentów Google – narzędzia do edycji online dokumentów tekstowych z wykorzystaniem standardowych funkcjonalności edytora tekstu. Omówienie podstawowych funkcji Dokumentów Google i Dysku Google (wirtualnego dysku do przechowywania dokumentów).

Przewodnik przygotowany przez Fundację Nowe Media w projekcie „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej”, realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej. Przewodnik po narzędziach. Warsztat nr 1. Tworzenie i obsługa kalendarza Google

Omówienie obsługi Kalendarza Google – narzędzia do planowania czasu prywatnego i zawodowego samodzielnie lub we współpracy z innymi osobami.

Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej. Przewodnik po narzędziach. Warsztat 1. Arkusze kalkulacyjne – mini skrypt

Omówienie podstawowych funkcji arkusza kalkulacyjnego Google: jak tworzyć, zapisywać, edytować i formatować arkusz kalkulacyjny Google, jak formatować dane w arkuszu, dodawać formuły i tworzyć wykresy.

Nowe technologie w praktyce. Po co mi to? Same konkrety bez pitu-pitu

Prezentacja do warsztatu Tomasz Kwietniewskiego i Magdaleny Wachol (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce) z IV kongresu Bibliotek publicznych „Biblioteka pełna ludzi”.