Kolekcjonerzy sztuki - scenariusz spotkania online

Autorka: Małgorzata Bazan

Jak należy przygotować się do spotkania?

SPRZĘT, OPROGRAMOWANIE, MATERIAŁY

Spotkanie będzie odbywało się online. Uczestnicy i uczestniczki mogą pracować na komputerach stacjonarnych, laptopach lub tabletach. Narzędziem wykorzystywanym podczas zajęć może być Microsoft Teams (MT), na którym wcześniej prowadzący/a założy spotkanie.

 

Co należy przygotować przed spotkaniem?

Stwórz interaktywne pytanie za pomocą narzędzia Mentimeter 
(opis w ostatniej części).

Pobierz prezentację „Co wiemy o prawie autorskim?" [ppt, pdf].

Zapoznaj się z prezentacją „Instrukcja pracy w MS Teams”.

Zapoznaj się z filmem omawiającym pracę w Jamboard.

 

Jak przeprowadzić spotkanie?

Przywitanie

Osoba prowadząca spotkanie wita uczestników, zaznaczając, że spotkanie odbywa się w ramach europejskiej kampanii “Tydzień z Internetem”. Można też krótko zaprezentować działalność instytucji, w której odbywa się spotkanie (biblioteki, szkoły, domu kultury, pracowni komputerowej itd.), a zwłaszcza działania skierowane do osób dorosłych i młodzieży.

Przebieg spotkania

 

Część 1 - rozgrzewka (5 minut)

Krok 1.

Udostępnij w MT białą tablicę i proś uczestników i uczestniczki, by napisali, co najbardziej lubią oglądać w internecie, jakie aktywności są dla nich istotne, jakich treści szukają. Po wykonanym ćwiczeniu odnieś się do ich doświadczeń, skomentuj życzliwie ich spostrzeżenia.

Krok 2.

Porozmawiaj krótko na temat: Moje zainteresowania malarstwem, muzyką, fotografią, grafiką, designem. Zapytaj, czy uczestnicy i uczestniczki znają zasoby internetowe poświęcone tym dziedzinom, jacy artyści/artystki interesują ich najbardziej. 

 

Część 2 - Zasoby (35 minut)

Krok 1.

Powiedz krótko, czym jest prawo autorskie i czym jest utwór. Zwróć uwagę, że można korzystać z cudzych utworów, ale na określonych warunkach (wyświetl prezentację do tej części).

Krok 2.

Pokaż stronę www.otwartezasoby.pl i krótko omów jej zawartość. Wejdź na zakładkę: kategorie i wybierz np. Muzyka, Wideo, Zdjęcia i grafiki. Wybierz dowolny, wybrany przez siebie zasób i przedstaw jego zawartość. Poinformuj uczestniczki i uczestników, że publikowane na stronie linki kierują do stron, z których legalnie można pobierać zasoby. Na koniec powiedz, jaka idea przyświeca autorowi strony.

Krok 3.

Pokaż, w jaki sposób można pobrać wybrane zasoby. Możesz to zrobić, korzystając z dowolnych zdjęć lub innych materiałów, np. https://www.parismuseescollections.paris.fr/en/node/528786#infos-principales  

Krok 4.

Następnie zabierz uczestników i uczestniczki na krótki wirtualny spacer po wybranym przez Ciebie muzeum. Proponujemy następujące miejsca:
Zamek w Malborku:
https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998 
Kopalnia Soli w Wieliczce:
https://www.ai360.pl/panoramy/278 

Krok 5.

Kolejnym krokiem zajęć jest przedstawienie największego projektu – Google Arts&Culture. Wejdź na stronę: https://artsandculture.google.com, a następnie pokaż zbiory wybranego muzeum np.: National Gallery of Art, Washington DC, Muzeum Munka w Oslo, Tate Britain, British Museum, Rijksmuseum itd. Możesz również skorzystać z opcji wirtualnej wycieczki po jakimś obiekcie. Koniecznie pokaż opcję wyboru koloru z palety barw i możliwości wyświetlenia zdjęć obrazów w wybranej tonacji. Ciekawostką może być także pokazanie, w jaki sposób powiększać fragmenty obrazów tak, by zobaczyć ślady pędzli malarzy. 
Na koniec tej części zajęć pokaż, jak można pobierać zasoby ze stron muzeów, klikając w link zewnętrzny.
https://artsandculture.google.com/asset/zelfportret-met-saskia-rembrandt-harmensz-van-rijn/MwH3IvlM3TFJ-g?hl=pl

Krok 6.

Poproś, aby przez kilka minut uczestnicy i uczestniczki sami spróbowali znaleźć coś ciekawego na stronie, np. przyjrzeli się kolekcji wybranego muzeum, zagrali w układanie puzzli, zobaczyli modele 3D. Zapytaj na koniec tej części, z jakich aktywności dostępnych na stronie skorzystali i co ich zaciekawiło.

 

Zadanie opcjonalne: Wspólny kolaż (15 minut)

Krok 1.

Poproś, aby każda osoba pobrała na swój komputer dwa/trzy obrazy (ich liczba zależy od uczestników spotkania), które wywarły na nich największe wrażenie. Poproś, aby sprawdzili, czy rzeczywiście zasoby te zostały pobrane (np. znajdują się w folderze: Pobrane).  
 
Krok 2.

Udostępnij wcześniej przygotowany przez Ciebie Jamboard (zadbaj o to, by był edytowalny dla wszystkich) i pokaż, w jaki sposób umieszczać na nim obrazy. Następnie udostępnij przez czat MT link do Jamboarda i powiedz, że zadanie polega na stworzeniu wspólnego kolażu z tych zasobów, które w poprzedniej części zostały pobrane. Uczestniczki i uczestnicy muszą wspólnie zadecydować, w jaki sposób (np. w jakiej kolejności) układać kolejne obrazy na tablicy. Podczas wykonywania tego ćwiczenia doradzaj, podpowiadaj, służ pomocą. Na koniec tej części zapytaj, do czego można wykorzystać taki kolaż i zbierz pomysły. 

Krok 3.

Pokaż, w jaki sposób pobrać kolaż na komputer i jak ustawić tło pulpitu. Zachęć wszystkich do samodzielnego wykonania tego zadania po zakończonych zajęciach.

 

Część 3 - zakończenie (5 minut)

Krok 1.

Przed spotkaniem, za pomocą bezpłatnego serwisu do interaktywnych quizów i prezentacji Mentimeter (https://www.mentimeter.com), przygotuj slajd z pytaniem „Jaka strona/kolekcja poznana dziś jest najlepsza?” Skorzystaj z opcji “word cloud", czyli chmura słów. Poproś uczestników i uczestniczki o udzielenie odpowiedzi, wyświetl je na ekranie.

Krok 2.

Podziękuj uczestnikom i uczestniczkom za spotkanie i zachęć ich do samodzielnych poszukiwań sztuki w internecie.

 

Efekty spotkania

Działania promocyjne po spotkaniu

  • można przesłać pisemne podziękowanie osobom, które wzięły udział w spotkaniu,
  • warto przygotować krótką relację ze spotkania dla mediów,
  • można zorganizować wystawę kolaży zrobionych podczas spotkania,
  • można wysłać e-mail z zaproszeniem na spotkanie edukacyjne wokół tematu, który wskazali uczestnicy.

Scenariusz powstał z okazji „Tygodnia z internetem 2021” w ramach projektu My Digital Life realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability. Więcej informacji na https://mydigitallife.pl

Firma Microsoft pomaga 25 milionom osób zdobyć nowe umiejętności cyfrowe. Sprawdź ofertę darmowych kursów online!