Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy - scenariusz

 

Zachęcamy Cię i Twój (nagle) rozproszony zespół do zorganizowania spotkania online dla wszystkich chętnych, pt. „Jak współpracować na odległość”.

Jak należy przygotować się do spotkania?

SPRZĘT, OPROGRAMOWANIE, MATERIAŁY

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką prezentację wraz z notatkami dla prezentera. Rekomendujemy jednak, aby spotkanie online nie trwało dłużej niż 40 minut. W tym czasie możesz przekazać podstawowe informacje na temat narzędzi służących do współpracy zdalnej, parę wskazówek na temat tego, jak się przygotować i omówić popularne narzędzia. Celem jest, by użytkownicy biblioteki mogli przetestować różne narzędzia i zaznajomić się z wybraną przez Ciebie platformą.

Obecnie rekomendujemy platformę Zoom – po założeniu konta w ramach bezpłatnego planu masz do dyspozycji 40 minut na transmisję online. Zaproszenie możesz wysłać do dowolnej liczby osób.

Inną opcją jest Google Hangouts. 

Krok 1.
Zapoznaj się z prezentacją (do pobrania tutaj). Możesz ją rozbudować lub zmodyfikować wedle swojego uznania.

Krok 2.
Przećwicz korzystanie z wybranego narzędzia. Przygotowaliśmy krótką instrukcję obrazującą najważniejsze funkcje dwóch narzędzi do organizowania wideokonferencji. Instrukcja do pobrania tutaj.  

Krok 3.
Zorganizuj próbę z udziałem kolegów i koleżanek z zespołu. Sprawdźcie różne funkcjonalności, 
tj. korzystanie z chatu, udostępnianie ekranu, wyłączanie dźwięku u wszystkich uczestników, przełączanie się między widokiem ekranu a widokiem prezentującego.

Krok 4.
Ustal datę spotkania online (max. 40 minut), wygeneruj zaproszenie na spotkanie, które możesz wysłać do użytkowników biblioteki. Jeśli Twoja biblioteka ma stronę na Facebooku, możesz zamieścić tam ogłoszenie o akcji "Tydzień z Internetem" i treść zaproszenia wraz z linkami.

Krok 5.
Przygotuj zestaw linków do ciekawych materiałów dodatkowych (poradników, stron www, instruktaży), które Twoim zdaniem mogą się przydać uczestnikom i ich dalszych poszukiwaniach najlepszych narzędzi i sposobów pracy zdalnej. Możesz skorzystać z zasobów dostępnych na poniższych stronach: 

Zbiór informacji o narzędziach do współpracy zdalnej:
https://techagainstcoronavirus.com

Artykuł o narzędziach przydatnych w edukacji szkolnej, zdalnej:
https://otwartezasoby.pl/15-kanalow-edukacyjnych-i-naukowych-ktore-przydadza-sie-w-szkole/ 

Artykuł na temat narzędzi przydatnych w uczeniu się online:
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

Krok 6.
Przetestuj łącze, mikrofon, prezentację. Zorganizuj i przeprowadź spotkanie. 

Krok 7.
Koniecznie opisz swoje wrażenia na na Facebooku. Dodaj hashtagi: #alldigitalweek #alldigitalEU  #alldigital2020

Powodzenia (i zdrowia)!