Wizerunek w sieci - scenariusz spotkania online

Autorka: Małgorzata Bazan

Jak należy przygotować się do spotkania?

SPRZĘT, OPROGRAMOWANIE, MATERIAŁY

Spotkanie będzie odbywało się online. Uczestnicy i uczestniczki mogą pracować na komputerach stacjonarnych, laptopach lub tabletach. Narzędziem wykorzystywanym podczas zajęć może być Microsoft Teams (MT), na którym wcześniej prowadzący/a założy spotkanie.

 

Co należy przygotować przed spotkaniem?

Pobierz prezentację „Wizerunek w sieci" [ppt, pdf].

Pobierz kartę pracy [doc, pdf].

Zapoznaj się z prezentacją „Instrukcja pracy w MS Teams”.

 

Jak przeprowadzić spotkanie?

Przywitanie

Osoba prowadząca spotkanie wita uczestników, zaznaczając, że spotkanie odbywa się w ramach europejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”. Można też krótko zaprezentować działalność instytucji, w której odbywa się spotkanie (biblioteki, szkoły, domu kultury, pracowni komputerowej itd.), a zwłaszcza działania skierowane do osób dorosłych i młodzieży.

Przebieg spotkania

 

Część 1 - rozgrzewka (5 minut)

Krok 1.

Udostępnij w MT prezentację z wyświetlonym slajdem nr 2. Zapytaj, jak się zmieniał nasz wizerunek na przestrzeni lat? Zaproś w krótką podróż w czasie. (Możesz zapytać uczestników, czy chcą odświeżyć pamięć o modzie damskiej, czy męskiej i w zależności od głosów uczestników puścić odpowiedni film).

100 Years of Fashion: Women https://youtu.be/M4z90wlwYs8 

100 Years of Fashion: Men https://www.youtube.com/watch?v=DaSkMWVlFUU 

Zapytaj uczestników i uczestniczki, czy coś ich zaskoczyło? Czy jest coś, co łączy wszystkie kreacje? Pokieruj dyskusją tak, aby zwrócić uwagę na schludność, dbałość, czystość - elementy, które są dobrze odbierane przez społeczeństwo (oczywiście, kiedyś na dworze w Wersalu ludzie się rzadko myli, ale to zupełnie inna historia, mówimy o ostatnich 100 latach). Podobnie jak strój, ludzie oceniają nasze zdjęcia, materiały, które udostępniamy w internecie.

Krok 2.

Pokaż slajd nr 4 i zapytaj, co różni dwie fotografie. Staraj się tak pokierować rozmową, by wydobyć żartobliwy charakter zestawienia. Na koniec wyjaśnij, że zdjęcie po lewej stronie przedstawia nas w przestrzeni poza sieciowej, a po prawej to, jak chcemy wyglądać w sieci. Podobnie jak na slajdzie nr 5. 

Krok 3.

Pokaż slajd nr 6. Przedstaw definicję wizerunku i powiedz, że w budowaniu swojego wizerunku w sieci potrzebny jest balans – starajmy się być autentyczni, prawdziwi, szczerzy, ale też nie pokazujmy ludziom zbyt wiele.

 

Część 2 - Przykłady (10 minut)

Krok 1.

Pokaż slajdy nr 9-10 i poproś, aby wszyscy ocenili widniejące na nich wizerunki. Zapytaj, jak te osoby chcą być postrzegane w sieci, czego się o nich dowiadujemy. Porozmawiaj o tym, jakich informacji nie powinno się udostępniać w sieci.

 
 

Część 3 – Zadanie: Mój wizerunek (35 minut)

Krok 1.

Udostępnij na czacie ogólnym edytowalną kartę pracy (możesz wkleić link lub udostępnić z własnego komputera). Poproś, aby wszyscy pobrali ją na swoje komputery. Następnie podziel zespół na małe grupy (instrukcja w prezentacji). Każdej z nich przydziel jakiegoś znanego bohatera kultury (np. Hans Kloss, Miś Uszatek, Batman). Twój wybór powinien być uzależniony od wieku osób w grupie. Możesz również poprosić, aby każda grupa sama wybrała sobie bohatera np. literackiego lub filmowego, któremu stworzy profil w mediach społecznościowych (profil na kartach pracy). Zaproś grupy do pracy, poinformuj, że na wykonanie zadania mają 15 minut. Po tym czasie pokoje zostaną zamknięte i wszyscy wrócą do wspólnej pracy. Życz uczestnikom i uczestniczkom dobrej zabawy. 

Krok 2.

Po zakończonej pracy w grupach poproś, aby uczestnicy i uczestniczki pokazali swoje wypracowane wizerunki, podzielili się spostrzeżeniami: co sprawiło im trudność, a co było bardzo łatwe. Zapytaj, czy biografie tych postaci kultury były na tyle ciekawe, by móc stworzyć taki wizerunek. 

Krok 3.

Na koniec tej części zajęć wymień podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. 

  • nie udostępniamy swoich danych wrażliwych (numeru PESEL, dowodu osobistego, adresu, telefonu),
  • nie publikujemy zdjęć z wakacji, gdy na nich właśnie przebywamy,
  • staramy się nie podkreślać stanu posiadania
  • nie publikujemy zdjęć, na których jesteśmy nadzy lub niekompletnie ubrani (przede wszystkim zdjęć dzieci).

 

Część 4 - zakończenie (5 minut)

Krok 1. 

Wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami stwórz 10 zasad związanych z tworzeniem wizerunku w sieci. Możesz w tym celu udostępnić białą tablicę i poprosić, aby wszyscy te zasady wypisali wspólnie. Krótko podsumuj zajęcia.

Krok 2.

Podziękuj uczestnikom i uczestniczkom za wspólnie spędzony czas.

Krok 3.

Zachęć do przeczytania artykułu na temat bezpieczeństwa w sieci na blogu My Digital Life.

 
Efekty spotkania

Działania promocyjne po spotkaniu

  • można przesłać pisemne podziękowanie osobom, które wzięły udział w spotkaniu,
  • warto przygotować krótką relację ze spotkania dla mediów i przesłać wraz z kilkoma zdjęciami dokumentującymi wydarzenie

Scenariusz powstał z okazji „Tygodnia z internetem 2021” w ramach projektu My Digital Life realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability. Więcej informacji na https://mydigitallife.pl

Firma Microsoft pomaga 25 milionom osób zdobyć nowe umiejętności cyfrowe. Sprawdź ofertę darmowych kursów online!