„Kliknij. Sprawdź. Zrozum” – scenariusze warsztatów na temat świadomego korzystania z informacji

Prezentujemy pakiet materiałów szkoleniowych, które można wykorzystać do prowadzenia zajęć na temat krytycznego myśleniu i świadomego korzystania z przekazów medialnych.

Temat zajęć związany jest ze świadomym i rozsądnym korzystaniem z informacji, sprawnym ich wyszukiwaniem w Internecie i ocenianiem ich wiarygodności – wątki bardzo aktualne i szalenie ważne. Nie tylko dlatego, że w internecie jest tych informacji coraz więcej i ludzie coraz częściej tam szukają wiedzy, ale też dlatego, że coraz więcej informacji jest niewiarygodnych, nierzetelnych, świadomie lub nieświadomie zniekształcanych czy wręcz totalnie fałszowanych lub wymyślanych „od zera”.

Zajęcia, które proponujemy, mają uwrażliwić osoby korzystające z Internetu na te zjawiska i dać im do ręki konkretne narzędzia, dzięki którym staną się jeszcze lepszymi, jeszcze skuteczniejszymi i jeszcze rozsądniejszymi internautami i internautkami.

Tematy zajęć:

  • Prawda czy fałsz? Co się kryje w informacji – zajęcia dla młodzieży, których celem jest poszerzenie świadomości nt. informacji: czym są, skąd się biorą, do czego służą, a także – rozwój umiejętności oceny prawdziwości informacji oraz kształtowanie postawy krytycznej.
  • Detektyw na tropie – zajęcia dla młodzieży, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat źródeł informacji w Internecie oraz kształcenie umiejętności skutecznego szukania informacji.
  • Nie daj się fake newsom – zajęcia dla dorosłych, których celem jest zwiększenie wiedzy na temat fake newsów i sposobów oceny wiarygodności – w Internecie i nie tylko.
  • Technologia w służbie prawdy – zajęcia dla dorosłych, których celem jest zwiększenie wiedzy na temat działań przeciw fake newsom, poznanie aplikacji online wspierających krytyczną analizę informacji oraz wzrost umiejętności ich stosowania.

Czas zajęć i grupy docelowe

Wykorzystując pakiet edukacyjny, możesz przeprowadzić aż 8 zajęć na 4 różne tematy. Dlaczego 4 tematy a 8 zajęć? Ponieważ każdy temat został przygotowany w dwóch wariantach czasowych: krótszym, trwającym około 45-50 minut, i dłuższym, przedłużonym o dodatkowe około 30 minut. Ty wybierasz, który wariant możesz przeprowadzić.

Zajęcia są podzielone na dwie kategorie wiekowe – młodzież (12-15 lat) i osoby dorosłe (rozumiane również jako starsi nastolatkowie). Ale uwaga – nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zajęcia teoretycznie przeznaczone dla młodzieży wykorzystać w pracy z osobami dorosłymi. A jeśli zorientujesz się, że młodzież, z którą pracujesz, może zająć się tematami „dorosłymi”, to w rzeczywistości otrzymujesz aż 4 tematy zajęć dla wszystkich grup wiekowych.
Wówczas zastanów się, czy nie jest potrzebna delikatna adaptacja scenariuszy – może jakieś inne przykłady? Może mniej lub bardziej wnikliwe pytania do dyskusji? To już będzie Twoja decyzja!

Co znajdziesz w pakiecie?

W pakiecie znajdziesz wszystkie niezbędne materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Podzielone są na materiały dla młodzieży i dla dorosłych, wyodrębnione też zostały warianty krótsze i dłuższe wszystkich zajęć.

Zapraszamy do korzystania!

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.