Strona internetowa biblioteki - nagranie webinarium z 22 stycznia 2014 r.

Podczas webinarium rozmawialiśmy m.in. o tym, jakie funkcje pełni strona WWW w pracy biblioteki, dla kogo ją tworzymy, jak zaprojektować i prowadzić ciekawą, funkcjonalną, użyteczną stronę - taką, która odpowiada potrzebom użytkowników i ich zachowaniom w Sieci. Przyglądaliśmy się też nowym trendom w Internecie i wspólnie zastanawialiśmy, na co zwrócić uwagę planując budowę, przebudowę lub rozbudowę strony internetowej biblioteki w najbliższej przyszłości.

Webinarium na temat strony internetowej biblioteki to drugie webinarium z cyklu  internetowych spotkań dotyczących komunikacji biblioteki z otoczeniem, będących poszerzeniem tematyki poruszonej podczas szkoleń z rzecznictwa. Do udziału w webinariach zapraszamy wszystkich chętnych pracowników bibliotek. Polecamy je jednak szczególnie bibliotekarzom z małych miejscowości, a także osobom, które ukończyły organizowane przez FRSI szkolenia "Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo".

PREZENTUJĄCY
Agnieszka Koszowska
- redaktorka portalu www.biblioteki.org, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

PROWADZĄCY
Małgorzata Dąbrowska
- specjalistka ds. komunikacji i rzecznictwa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

MATERIAŁY
Obejrzyj nagranie. Czas trwania 60 minut

W raporcie zostało ocenionych 10 witryn bibliotecznych i 1 blog. Audyt skupił się na użyteczność witryn. Użyteczność to dyscyplina zajmująca się ergonomią urządzeń i aplikacji interaktywnych, która dąży do maksymalizacji efektywności danego narzędzia oraz łatwości i intuicyjności jego obsługi. Użyteczność to miara wydajności, efektywności i satysfakcji użytkownika z jaką dany produkt jest używany dla osiągnięcia założonych celów (wg normy ISO 9241). W raporcie przedstawiamy też 3 sposoby na samodzielne zbadanie użyteczności witryny bibliotecznej.