Zero waste w bibliotece! Jak zachęcać ludzi do twórczego przerabiania rzeczy - nagranie webinarium

Ze starego - nowe. Własne, niepowtarzalne, użyteczne. Oryginalny ciuch, torba czy element wystroju mieszkania. Coś, co może powstać na kreatywnych warsztatach w bibliotece, które pozwolą ludziom wyzwolić twórczy potencjał, dać mnóstwo satysfakcji i - co ważne - pomogą chronić planetę.

O takich zajęciach rozmawialiśmy na webinarium, któe odbyło się 3 listopada 2020 r. w ramach projektu "Kluby kreatywności w bibliotekach". Przedstawialiśmy na nim różne pomysły na to, jak organizować w bibliotece zajęcia krawieckie i zachęcać mieszkańców do ponownego, (kreatywnego!) wykorzystywania starych rzeczy. 

Z nagrania dowiecie się:

  • co to jest nurt zero waste i jak dać ponowne życie produktom,   
  • skąd brać pomysły i gdzie znaleźć surowce do projektów,
  • jak stworzyć warsztat i miejsce pracy, 
  • jak zachęcić do przyjścia na warsztaty.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliły się:

Joanna IWI Iwińska - projektant, mama i Maker Woman w jednym. Fanka filozofii Zero Waste. Sportowiec i ogrodnik amator. Interesuje się rozwojem dziecka, w kontekście otaczającego go świata. Założycielka własnej marki IWITEKA - to dla dzieci! oferującej oryginalne produkty do wystroju przestrzeni dla dzieci. Edukatorka związana ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Sabina Koryl - projektantka odzieży, konstruktorka, edukatorka. Współpracuje z firmami odzieżowymi. Związana ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Amatorka zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska, redaktorka i koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie:

 Webinarium realizowane jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.