„Byłem uchodźcą. Porozmawiajmy!” – nagranie webinarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania spotkania z Elmim Abdim (Fundacja dla Somalii) i Piotrem Bystrianinem (Fundacja Ocalenie), które odbyło się 15 grudnia 2021 roku.

Webinarium zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Kierujemy je do wszystkich osób zainteresowanych tematyką spotkania – zwłaszcza edukatorek i edukatorów z bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych, osób prowadzących działania edukacyjne w lokalnych społecznościach.

Naszym gościem był Elmi Abdi – prezes Fundacji dla Somalii oraz Stowarzyszenia Somalijskiego w RP. Urodził się w Mogadiszu, z wykształcenia lekarz weterynarii, uciekł z Somalii po wybuchu wojny, w 1991 roku. Po 5 latach wędrówki przez Syrię i Rosję przyjechał do Polski. W 1997 roku otrzymał tu ochronę międzynarodową, a 7 lat później – polskie obywatelstwo. W 2005 roku powołał Stowarzyszenie Somalijskie w RP i jest jego prezesem do chwili obecnej. Od 2015 roku kieruje także Fundacją dla Somalii. W 2019 roku otrzymał tytuł Społecznika Roku Tygodnika Newsweek Polska „za wyjątkowe zaangażowanie w poprawę sytuacji i wizerunku migrantów w Polsce”.

Rozmowę z gościem poprowadził i krótką prezentację przedstawił Piotr Bystrianin – prezes zarządu Fundacji Ocalenie pomagającej uchodźcom i imigrantom w Polsce. Z wykształcenia psycholog międzykulturowy i trener. W fundacji zajmował się organizacją zajęć dla dzieci w ośrodku dla uchodźców, pomocą psychologiczną dla cudzoziemców w Warszawie, rozwijaniem wolontariatu w fundacji, koordynacją warszawskiego Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz prowadzeniem programu „Witaj w domu” przeciwdziałającemu bezdomności i ubóstwu rodzin uchodźczych. Rozwija też współpracę z innymi organizacjami i prowadzi warsztaty.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 01:25:21.

Uprzedzamy, że podczas spotkania poruszane były tematy trudne.

Plan spotkania:

00:14-06:20 Rozpoczęcie i wprowadzenie

06:21-57:41 Spotkanie z gościem
06:21-08:35 Zasady spotkania z gościem
08:36-21:53 Opowieść gościa
21:54-57:41 Pytania do gościa i jego odpowiedzi

57:42-01:11:48 Prezentacja nt. organizacji spotkania z osobą z doświadczeniem uchodźstwa

01:12:00-01:20:45 Sesja pytań i odpowiedzi

Webinaria z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowane są w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.