Jak uczyć (o) wielokulturowości w bibliotece? – nagranie webinarium z 28 września 2015 r.

Ostatnie z trzech webinariów z cyklu "Włącz różnorodność!", towarzyszącego Ogólnopolskiemu kongresowi bibliotek 22-23 września 2015 r.

Podczas webinarium przyglądaliśmy się czynnikom sprzyjającym i niesprzyjającym rozwijaniu kompetencji międzykulturowych w bibliotece, zastanawialiśmy się, jak zaplanować wartościowe wydarzenie edukacyjne związane z tematem wielokulturowości oraz sięgnęliśmy po garść inspiracji.

Osobą prezentującą była Dominika Cieślikowska – trenerka międzykulturowa, która od ponad 10 lat prowadzi warsztaty i konsultacje wspierające równościowe działania międzykulturowe. Pracowała z uchodźcami, migrantami dobrowolnymi oraz mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Posiada także własne doświadczenie jako migrantka (w Chinach i Kosowie).  Współautorka koncepcji kongresu i prowadząca.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, współautorka koncepcji kongresu i jego organizatorka.

Skorzystaj z nagrania:

Nagranie trwa ponad 57 minut – dla ułatwienia podajemy więc listę poruszanych tematów i wskazujemy, w którym momencie webinarium zostały poruszone:

BLOK I: Podstawowe definicje (04:07-35:00)

04:50-09:00: O edukacji wielokulturowej i międzykulturowej
09:02-12:45: Ankieta „Kiedy/w jakich okolicznościach uczyłeś/aś się (o) wielokulturowości?”
14:40-35:00: O międzykulturowej edukacji formalnej, nieformalnej i incydentalnej

BLOK II: Garść inspiracji – Co można zrobić w bibliotece? (35:01-43:20)

37:23-43:20: 6 sposobów na to, jak uczyć (o) wielokulturowości

BLOK III: Jak zorganizować wydarzenie edukacyjne, czyli o tym, jak organizujemy kongres (43:21-48:30)

Sesja pytań i odpowiedzi: 51:40-56:30

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

Wkład własny ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – „Wspieranie Programu Rozwoju Bibliotek 2015”