Jeśli nie kasa to co? Motywacja pozafinansowa w bibliotece (nagranie webinarium)

Przedstawiamy nagranie webinarium z 16 lutego 2023 r., które odbyło się w ramach projektu 12 miesiecy tematycznych z labib.pl. Zapraszamy do korzystania.

O webinarium

Pamiętacie plakat z Pulowerka „Biblioteka Mało płacą, ale jest wesoło”? Praca w bibliotece gwarantuje wiele korzyści jednak nie słynie z wysokich zarobków. Ilu z nas przechodzi chwilowe (mam nadzieję) załamanie w dniu otrzymania wypłaty? Mam wrażenie, że zebrałaby się całkiem spora grupa. Spłaszczanie wynagrodzeń spowodowane wzrostem płacy minimalnej, ograniczone budżety instytucji niepozwalające dyrektorom, mimo najlepszych chęci, na wewnętrzne regulacje płac oraz rosnące koszty życia również nie dają, eufemistycznie mówiąc, najlepszych perspektyw. Ale pracujemy, świadomie godząc się na warunki finansowe proponowane w umowach. Podkreślam świadomą zgodę – świadczenie pracy jest uregulowane dwustronną umową między pracownikiem i pracodawcą, określającą nasze obowiązki i wynagrodzenie. Ten fakt potwierdza tylko stwierdzenie, że pieniądze nie są nie jest jedynym motywatorem skłaniającym nas do zaangażowanej, dobrze wykonywanej pracy.

Dlaczego więc w bibliotekach ciągle pracują ludzie? Co nas motywuje i co możemy w naszych zespołach robić, aby budować zaangażowanie i poczucie zadowolenia? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas webinarium.

Ekspertka: Natalia Gromow – Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, studiów podyplomowych Marketing kultury (Uniwersytet Warszawski) i Innowacyjne praktyki public relations (Uniwersytet Gdański). Zarządza Biblioteką Gdynia, jest współzałożycielką Stowarzyszenia LABiB. Pomysłodawczyni Karty do Kultury, inicjatorka ogólnopolskiej (nie)konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek-Wizerunek, programu wymiany bibliotekarzy Praktyka dla praktyka oraz wielu kampanii marketingowych promujących czytelnictwo i korzystanie z bibliotek.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie (59 min.):


Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.