Nagranie webinarium „Nowe wyzwania, nowe szanse – jak kierować dziś biblioteką?”

Zapraszamy do obejrzenia ostatniego z cyklu czerwcowych webinariów dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek. Webinarium odbyło się 23 czerwca 2020 r.

Webinarium zostało zrealizowane w ramach „Czerwca z Grupą InicJaTyWy”.

Osobami prezentującymi byli:

• Izabela Bochińska – menadżerka kultury, Executive Master of Business Administration, dyrektorka przeprowadzająca “biblioteczne rewolucje” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie od 2013 roku. Od początku swojej 19-letniej pracy zawodowej związana z biblioteką w Wołominie. Jest absolwentką programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu” oraz (od 2017 r.) członkinią Grupy InicJaTyWy. Działanie na rzecz lokalnej społeczności, budowanie partnerstw, sieciowanie regionalne, debaty z mieszkańcami, stworzenie Strefy Innowacji, nowoczesna komunikacja – to jej pasja i codzienne wyzwania. Wraz z zespołem kreatywnych ludzi tworzy na mapie Wołomina miejsce dialogu i integracji lokalnej. Z entuzjazmem chwyta każdy dzień, docenia życzliwość i wiecznie snuje plany na przyszłość!
  • Łukasz Krzysztof Załęski – z zamiłowania bibliotekarz, pierwsze szlify w zawodzie zdobywał jako wolontariusz w Książnicy Płockiej. Stopniowo, od 2006 r., przechodził wszystkie stopnie w zawodzie – od pomocnika do instruktora bibliotecznego. Pracował w bibliotekach naukowych, jednak największą przyjemność z pracy znalazł w bibliotekach publicznych – w Lesznowoli i Piasecznie. Sporo czasu poświęcał komputeryzacji bibliotek publicznych – szkolił i wspomagał komputeryzację ponad 10 bibliotek publicznych na Mazowszu. Od 2013 r. dyrektor najpierw biblioteki w Mszczonowie, a od połowy 2015 r.  – biblioteki w Piasecznie. Lubi wyzwania. Szukający nowych rozwiązań, które można zastosować w pracy w bibliotece. Lubi pracować metodą zadaniową, otwarty na różne działania społeczne z książką w tle. Zmodernizował i wyremontował 6 placówek w gminie Piaseczno. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu zarządzania dla Twórców Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim, a także uczestnik Programu Rozwoju Bibliotek i programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu”. Od 2015 r. jest również członkiem Grupy Inicjatywy. Poza pracą lubi podróżować, zwłaszcza na południe Europy.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 1:00:51.

00:14-02:52: Wprowadzenie
02:55-18:10: Część 1:
Funkcjonowanie biblioteki w czasie pandemii; biblioteka – miejsce, które wymaga dynamiki
18:15-31:58: Część 2: Biblioteka online – miejsce nadal budujące pozytywne skojarzenia
32:01-45:33: Część 3: Zarządzanie zespołem i jego motywowanie
45:49-57:59: Sesja pytań i odpowiedzi

Grupa InicJaTyWy działa w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.