„Porozmawiajmy o śmierci” – nagranie webinarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium, podczas którego podpowiadamy, jak rozmawiać o śmierci i dlaczego warto to robić (także w bibliotekach).

Webinarium zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” (w ramach projektu w bibliotekach są prowadzone rozmowy na różne, ważne dla lokalnych społeczności tematy).

Osobą prezentującą była Anja Franczak – kulturoznawczyni i towarzyszka w żałobie. Szkoliła się w Niemczech, gdzie zawód towarzysza w żałobie istnieje od ponad 20 lat. Wspiera osoby po stracie poprzez konsultacje indywidualne, warsztaty i szkolenia. Autorka bloga Sprawy Ostateczne i założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Regularnie zaprasza na rozmowy o śmierci w ramach inicjatywy Death Cafe.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 01:01:04.

Plan spotkania:

00:14-04:01 Wprowadzenie
04:02-14:58 Część 1: Śmierć jako temat tabu
15:00-27:23 Część 2: Inicjatywy w Polsce i na świecie
27:24-42:05 Część 3: Jak rozmawiać o śmierci?

42:24-01:00:11 Sesja pytań i odpowiedzi

Linki do przydatnych materiałów i wskazówki dotyczące tego, jak poprowadzić w swojej bibliotece rozmowę o śmierci znajdziesz w „ściągawce” poniżej (w materiałach do pobrania).

Webinaria z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowane są w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.