Włączanie osób z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w kulturze – nagranie webinarium

Nagranie webinarium z 9 czerwca 2016 r. pt. "Włączanie osób z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w kulturze – dobre praktyki na przykładzie projektów zrealizowanych w bibliotece".

Webinarium odbyło się w ramach miesiąca tematycznego „Niepełnosprawni: angażowanie w działanie” na portalu labib.pl.

Podczas spotkania mówiliśmy o tym, na co zwracać uwagę przygotowując przestrzeń instytucji, tak aby była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pokazywaliśmy przykładowe projekty zrealizowane z uwzględnieniem osób niesłyszących i niewidomych. Opowiadaliśmy, jakie trudności mogą wystąpić podczas realizacji działań, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a także czego można się nauczyć od osób z niepełnosprawnościami.

Ekspertką była Anna Rutkowska – Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, sieć LABiB. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego (kierunek: Historia), Collegium Balticum (Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa), Wyższej Szkoły Zarządzania (Zarządzanie Przedsiębiorstwem). Bibliotekarz z kilkunastoletnim doświadczeniem w kierowaniu zespołem. Uczestniczka sieci LABiB, skupiających aktywnych bibliotekarzy z całej Polski. Jest autorką artykułów w prasie branżowej, m.in. „Trudny czytelnik w bibliotece”, „Obsługa czytelników z dysfunkcją wzroku”. Prowadziła warsztaty i wystąpienia na Kongresie Bibliotek w Warszawie, na Forach Młodych Bibliotekarzy w Łodzi, Krakowie i Poznaniu. Była odpowiedzialna za projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Biblioteka przyjazna niewidomym”, zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, w partnerstwie z ośmioma instytucjami i stowarzyszeniami. Uczestniczyła również w projekcie REkreacja Profesjonalny Menedżer Społeczny, dla aktywnych animatorów w Szczecinie. W 2015 r. w ramach programu Kultura Dostępna realizowała w bibliotece projekt „Widzieć więcej, niż się widzi – wiedzieć więcej, niż się wie”, dotyczący osób z dysfunkcją wzroku. Obecnie Kierownik Działu Promocji i Marketingu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

Obejrzyj nagranie (czas trwania: 63 min):