15. Kongres Bibliotek: I tak (nie) przyjdą. O młodzieży i seniorach w bibliotece (nagrania)
Data publikacji: 19/12/24„Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?” – słyszymy. A ostatnio też nawet gorzkie: „Zostawmy ich w spokoju. I tak nie przyjdą. Wolą swoje smartfony i ekrany”. A może przyjdą, jeśli zostawimy ich w spokoju. Damy im miejsce, które będą mogli urządzić po swojemu i być w nim tak, jak chcą i potrzebują. A seniorzy? „Oni przyjdą na wszystko!” – słyszymy.
Czy w związku z tym zwalnia nas to z myślenia o jakościowej ofercie dla osób starszych? Ofercie, która nie będzie tylko prostą rozrywką. Może, biblioteka mogłaby być miejscem dbania o relacje, ale też „salą treningową” pamięci, logicznego myślenia, koncentracji, czy kreatywności. Może więc warto pomyśleć dziś o bibliotece, jak o „bibliotece strefy”? Bo czegoś innego chcą i potrzebują młodzi i starsi. Chcemy, żeby 15. Kongres Bibliotek był okazją do rozmowy o młodzieży i o seniorach w bibliotece. Zapraszamy Was do tej rozmowy.
Obejrzyj nagrania
Spacer po kuluarach i rozpoczęcie Kongresu:
Narracje o młodości i starości prof. Tadeusza Sławka:
O osobach starszych. Rozmowa z dr Edytą Bonk:
O osobach młodych. Rozmowa z Jarosławem Szulskim:
O bibliotece stref. Rozmowa z Jolantą Janiec:
Wręczenie nagród w Konkursie im. Olgi Rok:
O projektowaniu partycypacyjnym przestrzeni biblioteki z młodymi. Rozmowa z Agnieszką Sikorską:
O przestrzeni biblioteki z myślą o osobach starszych. Rozmowa z dr Agnieszką Cieślą:
Rozmowa z Gościem Specjalnym Kongresu dr Pawłem Grabowskim:
Zakończenie 15. Kongresu Bibliotek:
Kongres Bibliotek „I tak (nie) przyjdą! O młodzieży i seniorach w bibliotece” realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętnościi wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.