Biblioteki dla Ukrainy – strona z zasobami wiedzy dla bibliotek

Stworzyliśmy stronę dla bibliotek, które pomagają osobom przybyłym do Polski po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stać się częścią lokalnych społeczności. Gromadzimy wiedzę, dzięki której biblioteki mogą sprawniej prowadzić działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne skierowane do osób potrzebujących i osób je wspierających, a także działania integrujące lokalne społeczności. Zapraszamy do korzystania!

Odwiedź stronę Biblioteki dla Ukrainy!

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się wojna, której przebieg i konsekwencje są trudne do przewidzenia. Nie wiemy, jak długo potrwa, co się podczas niej wydarzy i jak się zakończy. Pewne jest tylko to, że nasi sąsiedzi z dnia na dzień znaleźli się w ekstremalnie trudnej sytuacji i potrzebują naszego wsparcia.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni do Polski trafiło ponad milion osób uciekających przed wojną. Prawdopodobnie przybędzie ich dużo więcej i część z nich zostanie z nami na stałe. Zamieszkają w dużych miastach i małych miejscowościach w całym kraju. Wraz z nami będą pracować, uczyć się, chodzić na zakupy, korzystać z usług publicznych czy dóbr kultury.

Dla osób przybywających z Ukrainy ucieczka przed wojną, utrata domu czy rozstanie z bliskimi to dramatyczne doświadczenia. Dodatkową trudnością jest znalezienie się z dnia na dzień w obcym kraju i ogromne wyzwania z tym związane: poszukiwanie mieszkania, pracy, szkoły czy uczelni, załatwianie spraw urzędowych, nauka języka… i dużo, dużo więcej.

Stronę „Biblioteki dla Ukrainy” stworzyliśmy dla bibliotek, które również stoją przed wyzwaniami – wspierania osób przybyłych z Ukrainy, ale też dostosowywania (w dłuższej perspektywie) oferty bibliotecznej dla swojej społeczności, której te osoby stały się, lub już niedługo staną się, częścią.

Zbieramy tu praktyczne informacje, których szukają i o które często pytają osoby nowo przybyłe z Ukrainy do Polski – informacje dotyczące spraw codziennych, urzędowych i życiowych, związanych z pobytem w Polsce, pracą, nauką, komunikacją, funkcjonowaniem banków czy opieką zdrowotną. Kierujemy do stron z przydatnymi zasobami online, w tym książkami w języku ukraińskim i materiałami do nauki języka polskiego (jako obcego). Udostępniamy wzory dokumentów do pobrania. Zamieszczamy materiały na temat dezinformacji, która stała się potężną bronią agresora, i to właśnie teraz bardzo ważne jest, by umieć ją rozpoznawać i skutecznie się przed nią bronić. Będziemy zbierać i pokazywać inspiracje z polskich (i nie tylko) bibliotek, dobre praktyki działań edukacyjnych, kulturalnych, wspierających ludzi przybyłych z Ukrainy. Pokażemy też historie tych ludzi.

Gorąco zachęcamy do korzystania!


Biblioteki dla Ukrainy to inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Naszym celem jest wspieranie bibliotek, które pomagają osobom przybyłym do Polski po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stać się częścią lokalnych społeczności. Gromadzimy wiedzę, dzięki której biblioteki mogą sprawniej prowadzić działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne skierowane do osób potrzebujących i osób je wspierających, a także działania integrujące lokalne społeczności. Strona powstała w ramach Programu Rozwoju Bibliotek oraz Programu Sektor 3.0.