2. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek – podsumowanie

18 stycznia 2022 roku odbyło się 2. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Nie daj się wypalić!”. Podsumowuje je dla Was Agnieszka Borkiewicz, koordynatorka forum z Grupy InicJaTyWy.

Forum współorganizowane było przez Grupę InicJaTyWy i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Podczas 1. Forum, które zorganizowaliśmy dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek, dużo rozmawialiśmy o liderstwie, o tym jak sobie poradzić w czasach wielkiej zmiany, w jakich przyszło nam kierować naszymi instytucjami. Bardzo mocno wybrzmiało wtedy, że abyśmy byli dobrymi liderami, musimy przede wszystkim zadbać o siebie i zrobić wszystko, żeby się nie wypalić. Temat wydał nam się na tyle ważny, że postanowiliśmy go zgłębić podczas 2. Forum. Po pierwszych reakcjach, które do nas docierają wiemy już, że był to bardzo dobry pomysł!

W forum uczestniczyło ponad 100 osób na platformie Zoom, a kolejne 150 osób było z nami podczas dwóch części sesji plenarnej transmitowanych na Facebooku! 

Podczas sesji otwierającej forum Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia i współzałożycielka Stowarzyszenia LABiB, i profesor Uniwersytetu SWPS, Sylwiusz Retowski, przedstawili najnowsze wyniki badań dotyczące satysfakcji z pracy bibliotekarek i bibliotekarzy. Natomiast Natalia Sarata z Fundacji RegenerAkcja opowiedziała, jak zadbać o siebie, by się nie wypalić.

Podczas sesji warsztatowej zaproponowaliśmy pięć tematów związanych z przeciwdziałaniem wypaleniu zawodowemu, a także z pracą z zespołem. Było poważnie i wesoło, inspirująco, naukowo i praktycznie. Był kocyk mocy, którym można się otulić w chwilach zwątpienia, zielona kredka, i filmiki pokazujące nasze zachowania w krzywym zwierciadle. Było także o tym, jak stawiać granice i dbać o swój dobrostan, jak złapać równowagę między pracą a życiem prywatnym. Rozmawialiśmy też o tym, jak komunikować się ze swoim zespołem, jakich błędów w tej komunikacji nie popełniać i jak motywować pracowniczki i pracowników mimo niskich zarobków. W każdej grupie warsztatowej wywiązała się ciekawa dyskusja.

W sesji zamykającej forum Agnieszka Szelągowska ze Szkoły Liderów „przepytała” Jacka Królikowskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jakiego wsparcia on sam potrzebuje i jak wspiera swój zespół. A Justyna Lytvyn z Grupy InicJaTyWy wraz ze swoimi koleżankami-dyrektorkami, Aleksandrą Kowalską (BCK w Burkacie) i Beatą Grędzińską (GCKiB w Płośnicy), opowiedziały o sile, jaką im daje lokalna grupa dyrektorska.

Bardzo cieszy nas fakt, że krótka prezentacja Grupy IncJaTyWy okazała się zachętą do dołączania do prowadzonej przez nas na Facebooku grupy „Kieruj w dobrym stylu”. Jeszcze podczas trwania forum pojawiały się zgłoszenia nowych członkiń i członków. W tej chwili grupa „Kieruj w dobrym stylu! Sieć dyrektorek i dyrektorów bibliotek” liczy niemal 300 osób!

Przed nami organizacja jeszcze dwóch forów dyrektorskich w 2022 roku. Mamy nadzieję, że na kolejnych wydarzeniach będziecie z nami tak licznie, jak teraz! Daje nam to ogromny zastrzyk energii i pozwala znaleźć czas i siły na działanie.

Dziękujemy, że byliście z nami! Na koniec takie podsumowanie do powieszenia nad biurkiem:

Jak nie dasz rady, to znaczy, że nie dasz rady, a nie, że kończy się świat.
Jeśli się nie wyrobisz, to znaczy, że się nie wyrobisz, a nie, że nie można na Ciebie liczyć.
Kiedy nie zadowolisz wszystkich, to znaczy, że nie wszyscy będą zadowoleni, a nie, że jesteś bezwartościowy.
Kiedy poniesiesz porażkę, to znaczy, że poniesiesz porażkę, a nie, że jesteś porażką.

Wciąż możesz obejrzeć zapis transmisji sesji plenarnej 2. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek.

Część 1. sesji plenarnej (01:07:57):

  • (00:00-17:29) Rozpoczęcie i wprowadzenie
  • (17:32-39:45) Satysfakcja z pracy bibliotekarza – najnowsze wyniki badań
  • (41:08-01:06:00) Ogień entuzjazmu, płomień wypalenia – jak dbać o siebie w bibliotece?

Część 2. sesji plenarnej (53:05): 

  • (00:00-03:00) Wprowadzenie
  • (03:15-23:15) Jak wspierać i jak być wspieranym?
  • (24:31-43:32) Siła grupy lokalnej na przykładzie działdowskiej grupy dyrektorek i dyrektorów
  • (43:35-52:05) Zakończenie

Grupa InicJaTyWy to kilkanaście dyrektorek i dyrektorów bibliotek, którzy od lat organizują spotkania lokalnych grup dyrektorskich. Dowiedz się więcej o Grupie InicJaTyWy!


2. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Nie daj się wypalić!” współorganizowane jest przez Grupę InicJaTyWy oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.